Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebieski Wieloryb 2017. Na czym polega gra? [PRZESTROGA]

S, AIP
Gra Niebieski Wieloryb [Blue Whale Challenge] która do tej pory zabiła ok. 130 nastolatków w Europie, dotarła również do Polski!
Gra Niebieski Wieloryb [Blue Whale Challenge] która do tej pory zabiła ok. 130 nastolatków w Europie, dotarła również do Polski! naszemiasto.pl
Gra Niebieski Wieloryb [Blue Whale Challenge] która do tej pory zabiła ok. 130 nastolatków w Europie, dotarła również do Polski! W ostatnim czasie troje uczniów ze Szczecina samookaleczyło się, wykonując śmiertelnie niebezpiecznej zadania.

Blue Whale Challenge, czyli niebieski wieloryb. Co to jest? Wygląda na zjawisko, które w internecie określane jest mianem „challengu“, czyli wyzwania, które gracze mają wykonać. Uczestnicy mają podjąć się w kolejnych dniach wykonania 50 zadań. Jednym z bardziej popularnych „challengów“ było Ice Buckett Challenge, czyli wylanie na siebie kubła zimnej wody, które miało na celu wsparcie fundacji.

Polscy policjanci wystąpili już do serwisu społecznościowego Facebook, aby blokował informacje, w których pojawia się nazwa „Niebieski wieloryb".

Pierwsze wiadomości o Blue Whale Challenge pojawiły się w sieci już dwa lata temu - wówczas głośno było o niej w Rosji. Do więzienia trafił wówczas administrator jednej z grup na Vkontakte (popularny rosyjski serwis społecznościowy) - który nakłaniał nastolatków do samobójstwa. Obecnie gra cieszy się coraz większą popularnością wśród nastolatków w krajach Europy Wschodniej, w ostatnim czasie dotarła również do m.in. Polski, Anglii czy Francji.

PAMIĘTAJMY! Co piąty rodzic nigdy nie rozmawiał ze swoimi dziećmi o bezpieczeństwie w sieci, a spośród tych, którzy to zrobili, tylko połowa poruszała temat treści. 53 proc. opiekunów deklaruje, że ustaliła ze swoimi dziećmi zasady korzystania z internetu. Problem polega na tym, że zazwyczaj dotyczą one jedynie limitu czasu. Tylko 13 proc. rodziców stosuje oprogramowanie filtrujące w komputerze lub laptopie, zaś wykorzystywanie go w tabelach i smartfonach używanych przez dzieci potwierdza jedynie kilka procent z nich. Tymczasem eksperci alarmują, że dla najmłodszych jak i starszych dzieci kontakt z pornografią, czy brutalną przemocą, jaką bez większego problemu można znaleźć w sieci, może być szokiem, z którym trudno jest im sobie poradzić. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby z jednej strony chronić dzieci przed takimi sytuacjami, a z drugiej odpowiednio na nie reagować..

Zaleca się wykonanie pięciu prostych kroków:

  1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z internetu.
  2. Udostępniaj dziecku jedynie pozytywne i bezpieczne treści.
  3. Rozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach w sieci.
  4. Skonfiguruj ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniu.
  5. Zainstaluj program do kontroli rodzicielskiej.

Policja w Szczecinie o niebezpiecznej grze Niebieski Wieloryb.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska