Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa 2024 - co to za święto? Ten dzień rozpoczyna i symbolizuje Wielki Tydzień

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Wideo
od 16 lat
Niedziela Palmowa w 2024 roku przypada 24 marca. Tego dnia katolicy idą do kościoła, by zgodnie z tradycją święcić palmy. Niedziela Palmowa to jednocześnie pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia. Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi.

Niedziela Palmowa jako święto została ustanowiona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres duchowego przygotowania do Wielkanocy. Symbolem tego święta są palmy.

Niedziela Palmowa - co to za święto?

Niedziela Palmowa kończy czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Ten dzień - zarówno dawniej, jak i obecnie - wprowadza wiernych w atmosferę wydarzeń Wielkiego Tygodnia, zapowiadających śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Niedziela Palmowa 2024 przypada 24 marca. Niedziela Palmowa rozpoczyna odliczanie ostatnich 7 dni Wielkiego Postu, który jest oczekiwaniem na Wielkanoc.

Niedziela Palmowa - zwyczaj święcenia palm

W Niedzielę Palmową do kościoła przynosi się palmy, które zostają poświęcone. Tradycyjne palmy to wiązanki gałęzi wierzby z baziami, przystrojone trzciną lub barwinkiem. Zwyczaj święcenia palm upamiętnia triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy, kiedy to stojące wzdłuż drogi tłumy ludzi rzucały gałązki palmowe pod nogi Jezusa.

Wierzono, że palma poświęcona w Niedzielę Palmową chroni przed nieszczęściami i dlatego przechowywano ją przez cały rok. Poświęcona palma musiała zająć godne miejsce, więc przechowywano ją za obrazami świętych. Gałązki święconej palmy lub małe krzyżyki z niej sporządzane umieszczano na ścianach domów i budynkach gospodarskich; przybijano je nad drzwiami domów. Miały chronić od czarów i chorób, ale też strzec przed pożarem, odpędzać burze i pioruny. Krzyżyki umieszczano również na polach, aby chroniły zboże od gradów i klęski i sprowadzały dobre urodzaje.

Palmy przechowywano aż do następnej Wielkanocy. Starą palmę palono lub zakopywano w ziemi, można ją też było zanieść do kościoła. Według tradycji popiół, którym w Środę Popielcową posypuje się głowy wiernych, otrzymuje się ze spalenia palm wielkanocnych pobłogosławionych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

Zobacz w poniższym artykule zdjęcia palm wielkanocnych.

Triduum Paschalne

Najważniejszym momentem Wielkiego Tygodnia, jak i całego roku liturgicznego, jest Triduum Paschalne. To czas od wieczornej mszy w Wielki Czwartek i do nieszporów w Niedzielę Zmartwychwstania.

Poniedziałek, wtorek i środa to dni poświęcone pojednaniu, czas, by się udać do konfesjonału na spowiedź.

W Wielki Czwartek w kościołach milkną dzwony a do końca Wielkiego Tygodnia używa się drewnianych kołatek czy "klekotek".

W Wielki Piątek od samego rana gospodyni podnosiła pierzyny i smagała domowników po nogach rózgą, mówiąc "Boże rany Boże rany mój Jezu Kochany”. Tego dnia całe rodziny odwiedzają Grób Pański.

Wielka Sobota - ze święconką do kościoła

W Wielką Sobotę praktykowany jest zwyczaj święcenia potraw. Wierni przynoszą w pięknie przystrojonych koszykach pokarmy, w których nie powinno zabraknąć baranka, symbolizującego Chrystusa. Każdy pokarm w koszyczku ma swoje znaczenie:

  • chrzan symbolizuje mękę Pana Jezusa ale również siłę, ma przynosić osobom go spożywającym dobre zdrowie,
  • jajka to symbol nowego życia,
  • chleb symbolizuje ciało Chrystusa ale również pomyślność i dobrobyt, jest podstawowym pokarmem każdego człowieka,
  • wędliny, kiełbasy czy wędzony boczek mają symbolizować płodność, zdrowie i dostatek materialny,
  • sól i pieprz - sól nie tylko dodaje potrawom smaku, ale także chroni je przed zepsuciem a według dawnych wierzeń - odstrasza zło; jest symbolem sedna życia i prawdy, "sól ziemi" to wybrańcy Jezusa. Pieprz zaś nawiązuje do gorzkich ziół dawniej używanych przez Żydów, co miało przypominać im o niewolniczej pracy w Egipcie,
  • ser oznacza przyjaźń, porozumienie między człowiekiem a przyrodą, gwarantuje zdrowie i rozwój stada domowych zwierząt,
  • ciasto symbolizuje doskonałość,
  • masło wiąże się z dobrobytem,
  • baranek - może być wykonany z ciasta chlebowego czy z masła - symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska