Spis treści
Prezydent Andrzej Duda pod koniec zeszłego roku podpisał ustawę o wolnej Wigilii. Zapowiedział też skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Pomimo tej decyzji, przepisy mają wejść w życie 1 lutego 2025 roku.
W te niedziele w 2025 roku zrobimy zakupy
Z tego powodu w 2025 roku przypadnie osiem, a nie jak wcześniej planowano siedem niedziel handlowych. Bo za sprawą nowych przepisów w grudniu zaplanowano trzy niedziele handlowe - 7, 14 i 21 grudnia.
I tak w 2025 roku roku będzie można zrobić na zakupy w następujące niedziele handlowe:
- 26 stycznia,
- 13 kwietnia,
- 27 kwietnia,
- 29 czerwca,
- 31 sierpnia
- oraz 7, 14 i 21 grudnia.
Niedziele handlowe. Kto może pracować?
Działalność handlowa w niedziele nie jest zakazana, jeżeli za ladą stoi właściciel sklepu. Zgodnie z prawem, legalny jest handel prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.
Przypomnijmy, ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni nie dotyczy wszystkich placówek handlowych.
Oznacza to, że w niedziele mogą być otwarte m.in.:
- apteki,
- sklepy dworcowe,
- piekarnie,
- stacje paliw,
- kwiaciarnie,
- cukiernie,
- lodziarnie
- czy sklepy z prasą.
Co o zakazie handlu myślą pracownicy sklepów?
Z badania MJCC wynika, że 81 proc. pracowników sklepów nie chce pracować w niedziele. Dla większości konieczność pracy w weekendy jest jednym z najbardziej negatywnych aspektów pracy w handlu. Przepytani pracownicy handlu, wskazują, że niedziela powinna być czasem dla bliskich, dla rodziny, i często jest jedynym dniem w tygodniu, kiedy są w stanie znaleźć czas na odpoczynek.
Kto jest za wolną Wigilią?
Z kolei pomysł wolnej Wigilii popiera około 70 proc. Polaków (badanie IBRiS). Wigilia jest ustawowo wolna w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, Węgrzech. Polska ma 13 dni wolnych od pracy w roku. Większość krajów Unii Europejskiej ma podobną liczbę takich dni. Bułgarzy i Cypryjczycy mają 16 dni wolnych, Austriacy, Słowacy, Słoweńcy 15 dni, Włosi 14 dni.
