W ocenie byłego sekretarza generalnego CDU, odpowiedzialni po stronie polskiej muszą dostarczyć wyjaśnień. Jednocześnie Ziemiak przestrzegł przed wzajemnymi pretensjami.
W obecnej sytuacji politycy nie powinni populistycznie mówić o wzajemnej niekompetencji, lecz wspólnie rozwiązywać ten niebezpieczny problem ekologiczny
- pokreślił Ziemiak w rozmowie z dziennikami z grupy medialnej Funke.
Potrzebna jest "jak najściślejsza współpraca" - powiedział członek Bundestagu. Według polityka, wymiana zdań między władzami niemieckimi i polskimi w ostatnich tygodniach "najwyraźniej nie była wystarczająco ścisła".
W opinii Ziemiaka "w regionie przygranicznym w Unii Europejskiej zapobieganie takiej katastrofie ekologicznej nie może zawieść (tylko) dlatego, że poszczególne podmioty w tym czy innym kraju nie podejmują działań wystarczająco wcześnie".
Zdaniem brandenburskiego ministra środowiska Axela Vogla (Zieloni), powodów wymierania ryb prawdopodobnie może być kilka, w tym takie czynniki, jak susza i niski poziom wód. W jego ocenie zniszczeniu uległ cały ekosystem Odry.
Uważamy, że nie jest to katastrofa, której efekty da się usunąć w ciągu sześciu miesięcy poprzez ponowne zarybienie
– podkreślił Vogel.
Minister wykluczył też, że wymieranie ryb miałaby powodować rtęć w wodzie.
Rtęć gromadzi się bardzo powoli, powoduje śmierć zwierząt po dłuższym czasie
– wyjaśnił Vogel.
mm
Gazeta Lubuska. Martwa Odra. Odłów ryb w Krośnie Odrzańskim [WIDEO]

Źródło: