Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemieccy żołnierze na ulicach powiatu sępoleńskiego

Arkadiusz Marciszek
Sceny kręcono m. in. w piwnicach starostwa. Statyści z CKiS podkreślali profesjonalizm filmowców z Unisławia
Sceny kręcono m. in. w piwnicach starostwa. Statyści z CKiS podkreślali profesjonalizm filmowców z Unisławia ckis sępólno
Tragiczne wydarzenia początku wojny doczekają się sfilmowania.

1 września to data, która krwawo zapisała się w naszej historii. W tym roku przypadała 78 rocznica wybuchu II wojny światowej. Właśnie w ten dzień pracownicy Centrum Kultury i Sztuki otrzymali wyjątkową okazję uczczenia pamięci ofiar tego tragicznego wydarzenia.

W deszczowe popołudnie ulicami naszego miasta maszerowali uzbrojeni żołnierze SS. Ten widok doprawdy mógł wprawić w zakłopotanie, całe szczęście był to jedynie plan filmowy. Unisławski Instytut Filmowy UTH podjął się trudnego zadania zmierzenia się z historią najbliższą nam, mieszkańcom powiatu sępoleńskiego.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Film „Karolewo 1939” poświęcony będzie wydarzeniom koncentrującym się wokół powstałego na tych terenach obozu mającego służyć eksterminacji Polaków i Żydów.

„Karolewo 1939” to historia mordu, którego na początku wojny dokonali Niemcy na Polakach, mieszkańcach okolicznych miejscowości. Sytuacja była tym bardziej wstrząsająca, że był to tak zwany mord sąsiedzki.

- Egzekutorami byli przedstawiciele mniejszości niemieckiej, która zamieszkiwała te tereny przed wojną. Dochodziło tu szczególne okrucieństwo - mówi Sebastian Bartkowski z Unisławskiego Towarzystwa Historycznego.

Według przekazów historycznych w Karolewie w powiecie sępoleńskim, zamordowano co najmniej 1 tys. 781 osób.

Pracownicy CKiS dostali szansę statystowania podczas zdjęć do filmu, które obejmowały sceny w piwnicach biblioteki, starostwa oraz na ulicy Studziennej, nie tak dawno służącej za miejsce rekonstrukcji „niepodległościowego rautu”.

- Możliwość uczestniczenia w nagraniach była dla nas nie tylko cenną lekcją historii, ale także swoistym hołdem dla ofiar tego najtragiczniejszego w historii ludzkości konfliktu zbrojnego. Padający od rana deszcz dodawał tylko dramaturgii, sprawiając że i tak wymowne ujęcia, zyskały dodatkowy, symboliczny wymiar - mówią pracownicy CKiS.

- Dbałość o szczegóły i poszanowanie historycznej prawdy cechujące zespół Instytutu Filmowego UTH, a także, przede wszystkim, pełen profesjonalizm sprawia, że jesteśmy dumni mogąc być częścią powstającego właśnie filmu. Na efekty końcowe przyjdzie nam jeszcze poczekać, premiera planowana jest na kwiecień przyszłego roku - mówi Julita Maciaszek, dyrektorka CKiS.

INFO Z POLSKI 31.08.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska