Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni nie pojadą koleją?

Piotr Wiśniewski
Wagon przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych niszczeje, stojąc na bocznicy dworca Bydgoszcz Główna. Sprawdziliśmy, czy w taborze polskich kolei znajdują się sprawne wagony tego typu, dostępne dla osób z upośledzeniami ruchowymi.

Bocznica dworca Bydgoszcz Główna

Niepełnosprawni nie pojadą koleją?
Piotr Wiśniewski

(fot. Piotr Wiśniewski)

Widok zrujnowanego wagonu przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych skłonił pomorską.pl do sprawdzenia, czy i w jaki sposób kursujące pociągi są przystosowane do przewozu pasażerów z upośledzeniem ruchowym. Czy fakt, że jeden z takich wagonów zamienia się w złom na bocznicy oznacza, iż tych sprawnych kursuje po torach wystarczająco dużo?

Szczerze mówiąc, wagony PKP nie są na co dzień przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych - mówi w rozmowie z pomorską.pl Tomasz Czerwiński z Fundacji na Rzecz Ludzi Niepełnosprawnych "Duch". - Są dosyć wąskie, z ciasnymi wejściami, o ubikacjach już nie wspomnę. Trochę lepiej to wygląda, gdy przejazd załatwia się przez jakąś organizację dla osób niepełnosprawnych, ale osobie fizycznej jest już bardzo ciężko zorganizować sobie taki przejazd.

Przeczytaj też: Dentyści nie chcą leczyć niepełnosprawnych dzieci.

Rzecznik PKP Intercity poinformował nas, że każdy pasażer może sprawdzić, które pociągi prowadzą wagony przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych (w pełnym tego słowa znaczeniu, tj. także dla inwalidów), wchodząc na stronę intercity.pl, gdzie znajduje się lista takich połączeń. Na chwilę obecną wagony takie prowadzi osiem pociągów kategorii Express InterCity (EIC) i 18. kategorii Twoje Linie Kolejowe (TLK).

Na potrzeby naszego zakładu dysponujemy w swoim taborze siedmioma wagonami przystosowanymi do przewozu niepełnosprawnych na 35 pociągów - poinformowała Elżbieta Rumińska z PKP Przewozy Regionalne. - Wagony wyposażone są w tzw. rampy opuszczające, kursują one głównie na trasach z Bydgoszczy do Torunia, niektóre do Włocławka i do Olsztyna.

Przeczytaj: Niepełnosprawni. Dlaczego pracodawcy nie chcą ich zatrudniać?

- Nigdy nie widziałem takiego wagonu - stwierdza Tomasz Czerwiński. - Ciężko by mi było znaleźć takie połączenie i taki wagon.

Zgodnie z rozporządzeniem unijnym, pasażer niepełnosprawny powinien powiadomić nas z uprzedzeniem 48 godzin o chęci odbyciu podróży takim wagonem - mówi Rumińska. - Nasze numery telefonów są dostępne na wszystkich stacjach i na naszej stronie internetowej.

Czytaj e-wydanie »
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska