https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni też chcą zarabiać

(dan)
Warunki nauki w Warsztatach z roku na rok są coraz lepsze. Pracownie są dobrze wyposażone. Pensjonariusze uczą się m. in. w pracowniach: stolarskiej, gastronomicznej, odzieżowej i plastycznej.
Warunki nauki w Warsztatach z roku na rok są coraz lepsze. Pracownie są dobrze wyposażone. Pensjonariusze uczą się m. in. w pracowniach: stolarskiej, gastronomicznej, odzieżowej i plastycznej. Fot. Dominik Fijałkowski
W Inowrocławiu nie ma rynku pracy dla osób niepełnosprawnych. Aktualnie stałe zatrudnienie znalazło zaledwie pięciu absolwentów Warsztatów Terapii Zajęciowej na Rąbinie.

Przełamać lęk

Uczestników zajęć w WTZ coraz częściej można podziwiać, jak w praktyce testują nabyte umiejętności. Uczą się żyć normalnie wśród ludzi. Dla niektórych początkowo wyzwaniem było zamówienie obiadu w eleganckiej restauracji lub zrobienie zakupów w markecie. Dziś mają tu już za sobą. Coraz częściej uczestniczą w praktykach, które odbywają w uzdrowiskach, zakładach pracy lub marketach.

- Naszym głównym zadaniem jest przygotowywanie młodzieży do podjęcia pracy. Gdy udaje się dla kogoś znaleźć możliwość dorobienia do renty inwalidzkiej, to traktujemy to jak wielki sukces - mówi Alicja Urbaniak, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej na osiedlu Rąbin. Dotychczas w ciągu pięciu lat działalności Warsztatów pracę znalazło tylko pięciu absolwentów. Czterech z nich do dziś pracuje w firmach budowlanych.

- Pracodawcy odczuwają lęk przed niepełnosprawnymi. Nie wiedzą, czego mogą się po nich spodziewać. Obawiają się, że nasi podopieczni zrobią sobie krzywdę, włożą rękę do jakiegoś urządzenia. Przełamanie tego lęku będzie trwało jeszcze wiele lat - dodaje pani kierownik.

Czekają na pracę

Przyznaje, że rozwiązaniem mogłoby być utworzenie zakładu aktywności zawodowej. Zatrudnia się w nich tylko niepełnosprawnych. Produkują przedmioty, które następnie sprzedają na wolnym rynku. Dla przykładu, zakład w Sztumie oferuje klientom komplety pościeli, serwety, obrusy, biurka, stoły, a nawet kartony. - Placówki takie są jednak bardzo kosztowne w utrzymaniu. I nie ma pewności, czy poradzą sobie na rynku, zwłaszcza w dobie recesji - mówi pani kierownik. Póki co nie planuje się, aby taki zakład powstał w Inowrocławiu.

Warunki nauki w Warsztatach z roku na rok są coraz lepsze. Pracownie są dobrze wyposażone. Pensjonariusze uczą się m. in. w pracowniach: stolarskiej, gastronomicznej, odzieżowej i plastycznej. Aktualnie w zajęciach WTZ uczestniczy 30 osób. Gotowych do podjęcia pracy w każdej chwili jest pięciu pensjonariuszy. Pracodawcy, którzy chcieliby kogoś z nich zatrudnić mogą się zgłaszać pod nr tel. 052 353-84-34.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska