Wiele gmin z Pomorza i Kujaw przeszło już daleką drogę, podejmując liczne działania na rzecz ochrony środowiska i zapobiegania zmianom klimatycznym. Inne są dopiero w połowie, ale nie odpuszczają.
Dbają o środowisko wspólnie z mieszkańcami
Samorządy mają uprawnienia, a nawet obowiązki w zakresie kształtowania i tworzenia polityki ekologicznej na swoim terenie. Mogą m.in. realizować inwestycje i prowadzić działania przyczyniające się do poprawy jakości powietrza, wód czy gleb.
Podejmują także wiele dodatkowych inicjatyw proekologicznych, które przyczyniają się do ochrony klimatu.
Na przykład wykorzystują energię odnawialną do zasilania części infrastruktury gminnej, czy też wprowadzają na swoim terenie mobilne punkty odbioru elektrośmieci, ale też innych frakcji odpadów komunalnych. Nie brakuje również gmin, które prowadzą racjonalną gospodarkę wodami opadowymi i zastąpują istniejące źródła wytwarzania energii, tymi niskoemisyjnymi. W dodatku modernizują sieci dystrybucji ciepła, tym samym ograniczając jego straty.
Stawiają również w ostatnim czasie na poprawę bilansu wodnego i zwiększenie retencji. Coraz częściej przyłączają się do tego sami mieszkańcy, którzy łapią deszczówkę.
Coraz bardziej popularne staje się zastępowanie tradycyjnych trawników łąkami kwietnymi. Wspomagają one nie tylko bioretencję, a także bioróżnorodność.
Nie bez znaczenia jest edukacja ekologiczna mieszkańców. I tutaj dobrze sprawdzają się warsztaty, konkursy plastyczne, wernisaże o tematyce proekologicznej. Ale też edukowanie w zakresie prawidłowej segregacji odpadów A jeżeli chodzi o walkę ze smogiem, część gmin - obok programu „Czyste Powietrze” - wydzieliła własne budżety na likwidacje „kopciuchów”. W trosce o środowisko samorządy wymieniają również tabor komunikacji miejskiej na ten zasilany alternatywnymi źródłami energii.
Poza tym zaczynają tak planować przestrzeń miejską, by ograniczyć ruch samochodów w centrach.
Nagrodzimy najbardziej aktywne gminy
Właśnie za takie działania chcemy wyróżnić samorządy i mieszkańców w rankingu Ekologiczna Gmina. Wspólnie z Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu wytypujemy najbardziej aktywne w działaniach proekologicznych samorządy z województwa kujawsko-pomorskiego w pięciu kategoriach:
Ekologiczna Gmina do 5 000 mieszkańców
Ekologiczna Gmina od 5 001 do 10 000 mieszkańców
Ekologiczna Gmina od 10 001 do 15 000 mieszkańców
Ekologiczna Gmina od 15 001 do 50 000 mieszkańców
Ekologiczna Gmina powyżej 50 000 mieszkańców.
Podczas gali, która odbędzie się 21 marca w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, w pierwszych czterech kategoriach nagrodzimy pierwsze pięć miejsc, a w ostatniej – trzy.
Wyniki rankingu Ekologiczna Gmina opublikujemy w dodatku, który zostanie dołączony 24 marca do „Gazety Pomorskiej”, „Expressu Bydgoskiego” i „Nowości Dziennika Toruńskiego”.
