https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawny w pracy

Ewa Brzozowska-Kowalka
Fot. sxc
Na co mogą liczyć osoby niepełnosprawne ze strony pracodawcy? Czy mogą one krócej pracować? Czy przysługuje im prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego?

Naruszenie sprawności organizmu powoduje, że osoba niepełnosprawna nie może być dyspozycyjna w takim samym stopniu jak pracownik w pełni sprawny. Dlatego jej czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności - siedmiu godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Stosowanie skróconej normy czasu pracy nie może powodować obniżenia wynagrodzenia ustalonego według godzinowej stawki osobistego zaszeregowania.

Ponadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Ograniczenie to nie dotyczy osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników wyrazi na to zgodę.

Dodatkowy urlop

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego ze stopni niepełnosprawności.

Pracownikowi o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
maciej
mam 34 lata.Szkołę zawodową specjalną .zawód ślusarz. nigdy nie pracowałem w swoim zawodzie,Mam znaczny stopień niepełnosprawności.Zatrudniony byłem jako pracownik ochrony srodowiska,i u ogrodnika.jako pomocnik magazyniera w zakladzie pracy chronionej...zostałem zwolniony...Nie mam renty socjalnej. Szukam pracy w Bydgoszczy ,w ZPCH niestety bez rezultatu.Bardzo chciałbym podjąć pracę mam już dosyć siedzenia w domu .Proszę o [email protected]
K
Kaia
Moi drodzy jesli ktokolwiek wie co oznacza niepełnosprawnosc w pracy to chyba żartujecie sobie.Ja pmam stopień lekki po dwóch operacjach na kregosłup a pracodawcy nie obchodzi to wcale ,dla nich wazne jest to ze musisz wykonywac dobrze i sumiennie swoje obowiązki.Pracuje w Agencji Ochrony w Solidzie tam dopiero stoi sie na bacznosc po 12 godzin z chorym kręgosłupem to jest zakład pracy chrononej,tylko kogo to chroni ? pracodawców i pieniądze które otrzymuja z nas.
~aga~
Witam!

Jestem w trakcie tworzenia projektu unijnego w ramach programu operacyjnego kapitał ludzki ,poddziałanie 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczenie społecznym.
Chcialabym zorganizować dla osób niepelnosprawnych szkolenie jezykowe za pośrednictwem komunikatora internetowego skype.Jestem ciekawa czy byłoby zainteresowanie wsród osob niepracujących ,niepelnosprawnych taka formą nauczania ,i samym nauczaniem jezyka obcego.
Bardzo prosze o jakiekolwiek informacje.

Z góry dziękuje i pozdrawiam.
86300
Tak,to prawda,że osoby niepełnosprawne są dla pracodawców(nawet w zakładzie pracy chronionej) tylko potencjalnym źródłem dochodów.Tak na prawdę to nikogo nie obchodzi fakt,że skoro ktoś ma stopień niepełnosprawności,to nie da rady pracować jak osoba w pełni zdrowa.Nikt nie respektuje praw takiej osoby.Większość z nas tyra ponad siły pogarszając w ten sposób i tak już nadwątlone zdrowie,ale tak na prawdę nie mamy innego wyjścia,bo renciny są mikroskopijne...
G
Gość
CO POŚLE PORABIACIE NA RZECZ NIEPEŁNOSPRAWNYCH, TYCH WYSOKICH PROGACH SEJM WYREMNOWALIŚCIE A bYDGOSZCZY DO BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ NIE MA MOZLIWOSCI NA WÓZKU WEJSC.
J
J . Wachowiak
W pierszej kolejności trzeba by się zainteresować zakładami chronionymi. To wielka bzdura ,tam nikt nie przestrzega żadnych przepisów. lUDZIE PRACUJĄ NORMALNIE nawet więcej godzin jak zdrowi. Grupa ludzi się bogaci , państwo płaci za niepełnosprawnych , a warunków nie ma żadnych.
N
NIEPEŁNOSPRAWNY
Pracowałem wielu firmach dla osub niepełnosprawnych i jest to wyzysk tych osub bo oile są niepełnosprawni to pracują jak normalni ludzi kturzy
są w pełnisprawni dziwigają te same cieżary co oni iwydaje się jak by byli zdrowi i normalni.Można to sprawdzić w takich zakładach jak ''Cheko''we Włocławku czteż w ''ka-plasicie.Każdy z redaktorów może wejść na produkcję i się przekonać samemu jakich mamy iwalidów w tych zakładach pracy chronionej i to bardzo młodzi ktuży chwalą się nie pełno sprawnością za pieniądze.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska