Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepubliczne gimnazja odejdą do lamusa [wideo]

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Reforma obejmie wszystkie gimnazja, zarówno te publiczne, jak i niepubliczne. Będą one wygaszane od września.
Reforma obejmie wszystkie gimnazja, zarówno te publiczne, jak i niepubliczne. Będą one wygaszane od września. Sławomir Kowalski
- To nie takie proste przekształcić gimnazjum w podstawówkę - mówią szefowie niepublicznych gimnazjów. I będą je zamykać.

- Niestety, naszej szkoły nie będzie już w Lipnie. Zostanie zlikwidowana - mówi Jadwiga Nowowiejska-Błaszczyk, dyrektor Gimnazjum Prywatnego nr 1 w Lipnie. - Szkoda, bo nasze gimnazjum działało już 15 lat, i to z powodzeniem. Teraz trzeba będzie się ze wszystkim pożegnać. Naukę, oczywiście, dokończą obecne dwie klasy trzecie, jedna druga i dwie pierwsze. W sumie - 90 uczniów.

Gimnazjum Prywatne nr 1 w Lipnie nie jest wyjątkiem. Reforma edukacji, nieco ponad tydzień temu zaakceptowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, przywraca 8-klasową podstawówkę, 4-letnie LO i 5-letnie technikum oraz wprowadza szkołę branżową I i II stopnia. Niepubliczne gimnazja, tak jak wszystkie inne, już od 
września nie będą przeprowadzać naboru do I klasy. Docelowo znikną. Dla gimnazjów działających samodzielnie - tak jak placówki w Lipnie - oznaczać będzie to przeważnie koniec działalności.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

W lepszej sytuacji są te, które funkcjonują razem z LO, ale i tak wiadomo, że ubędzie uczniów, bo jak wszędzie - już od września zabraknie jednego rocznika. Co prawda niepubliczne gimnazja też mogą się przekształcić, np. w szkoły podstawowe, ale wbrew pozorom nie jest to wcale łatwe. A 
decyzję o ewentualnych zmianach placówki muszą podjąć do końca stycznia.

Anna Zalewska: „Reforma edukacji potrwa 5 lat”.

- Już obecnie mogę powiedzieć, że na pewno nie będziemy prowadzić szkoły podstawowej - mówi stanowczo Urszula Kieler, dyrektor I Prywatnego Gimnazjum i I Prywatnego LO w Bydgoszczy. - Nie jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani, a najważniejsze jest dla nas dobro dzieci. Aktualnie nie ma choćby możliwości przekwalifikowania się kadry. Jestem po rozmowach z nauczycielami i zapadła decyzja, że pozostajemy przy liceum oraz oczywiście istniejących jeszcze klasach gimnazjalnych. Nie może być bowiem tak, aby wszyscy skupiali się na reformie kosztem wygaszanych gimnazjów.

- Wracamy do 4-letniego liceum, a więc punktu, od którego nasza szkoła zaczynała swoją działalność - mówi Szymon Jarzębowski, dyrektor II Społecznego LO i działającego przy nim Bydgoskiego Gimnazjum Społecznego. - I na razie przy tym pozostajemy. Być może rozważalibyśmy utworzenie szkoły podstawowej, ale gdyby można ją było otworzyć dla klas V-VIII. Młodszych dzieci nie możemy przyjąć.

- Z naszego punktu widzenia niewiele się zmieni - mówi natomiast Grzegorz Sieniawski, dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Stowarzyszenia „Edukacja” w Toruniu. - Dotychczas część uczniów szła do innych gimnazjów. Teraz dla uczniów obecnych klas 6 nie będzie raczej ciekawej oferty na kolejny rok nauki. Co prawda szkoły podstawowe mogą uruchamiać oddziały dwujęzyczne, ale nie jest to prosta sprawa. Potrzebna jest przede wszystkim odpowiednio wykwalifikowana kadra. Przypuszczam więc, że większość dzieci pozostanie w naszej szkole i z obecnych trzech 6 klas będziemy mieć trzy siódme. Martwi mnie coś innego - nadal nie znamy podstaw programowych do LO. Tymczasem pracując z uczniami w klasach 7 i 8, powinniśmy wiedzieć, czego i w 
jakim zakresie będą się oni uczyć w LO. Do tego ich przecież przygotowujemy. Mam nadzieję, że niedługo te podstawy będą znane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska