Spis treści
Nierówne traktowanie kobiet w ciąży w KRUS i ZUS
Przyszła mama w okresie ciąży może czuć się gorzej i nie jest w stanie pracować. To zrozumiałe. A jednak w przypadku kobiet ubezpieczonych w KRUS nieco bardziej skomplikowane, gdy okres zasiłku chorobowego trzeba wydłużyć. Z zasady przysługiwanie zasiłku w przypadku KRUS może trwać od 30 do 180 dni choroby. Można je przedłużyć, jednak wymaga to złożenia w placówce KRUS wniosku oraz druku N-14 wypełnionego przez lekarza prowadzącego i stawienia się na komisji lekarskiej.

Krajowa rada Izb Rolniczych zwraca uwagę, że dotyczy to również kobiet w ciąży, podczas gdy przyszłe mamy ubezpieczone w ZUS, przebywające na zwolnieniu lekarskim, mogą pobierać zasiłek chorobowy przez maksymalnie 270 dni, czyli tyle ile trwa ciąża i nie muszą składać dodatkowych wniosków, ani stawiać się na komisję lekarską, by kontynuować L4.
Ministerstwo rolnictwa o chorobowym z KRUS dla kobiet w ciąży
Samorząd rolniczy zamieścił wyjaśnienia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 26 stycznia 2024 r. w odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych o zmianę przepisów dotyczących ubezpieczenia społecznego rolników w zakresie prawa do zasiłku chorobowego dla kobiet w ciąży.
Resort przypomina ogólne zasady, z których wynika, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, jego małżonkowi, domownikowi), który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni, nie dłużej jednak niż przez 180 dni.
Jeżeli po wyczerpaniu 180-dniowego okresu zasiłkowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy, okres zasiłkowy przedłuża się na czas niezbędny do jej przywrócenia, nie dłużej niż o dalsze 360 dni.
Przedłużenie prawa do zasiłku chorobowego, jak pisaliśmy wcześniej, jest możliwe na podstawie złożonego wniosku o przedłużenie zasiłku chorobowego oraz oświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia, wypełnionego przez lekarza.
Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego w przedłużonym okresie, trwającym dłużej niż 180 dni, jest orzeczenie wydane przez lekarza rzeczoznawcę KRUS w I instancji) lub komisję lekarską KRUS (w II instancji).
Komisja lekarska może zdecydować zaocznie ws. zasiłku z KRUS
Resort zwraca uwagę na to, że nie zawsze osoba chora, tu w domyśle kobieta w ciąży, musi osobiście stawić się u lekarza rzeczoznawcy lub przed komisją.
Dodatkowo, zgodnie z § 12 ust. 2 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 2004 r. Ministra Polityki Społecznej w sprawie orzecznictwa lekarskiego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – lekarz rzeczoznawca KRUS lub komisja lekarska KRUS może rozpatrzyć sprawę i wydać orzeczenie zaocznie bez przeprowadzenia bezpośredniego badania, jeżeli posiadana dokumentacja jest wystarczająca do wydania orzeczenia, a stan zdrowia tej osoby uniemożliwia osobiste stawienie się na badanie.
W odpowiedzi na pismo KRIR ministerstwo dodaje, że KRUS w szczególnych przypadkach dysponuje również możliwością dokonania wizyty domowej lub szpitalnej w przypadku osób, które same nie mogą stawić się przed lekarzem rzeczoznawcą KRUS lub komisją lekarską KRUS.
Na koniec MRiRW zapewnia, że przeanalizuje kwestię zmiany opisanej procedury.
Źródło: KRIR
