Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieruchomości. Wypłacą premie gwarancyjne

(E.B-K)
fot. Internet
Pieniądze z książeczki mieszkaniowej będzie można przeznaczyć na udział własny, jeżeli planuje się zaciągnięcie kredytu na zakup lokalu oraz na wymianę okien.

Likwidacja książeczki

Likwidacja książeczki

Na premię gwarancyjną mogą liczyć posiadacze książeczek mieszkaniowych wystawionych przed 23 października 1990 roku. Pieniądze z książeczki można wydać na kupno mieszkania lub domu jednorodzinnego na własność (także na rynku wtórnym), wykup od gminy lub spółdzielni mieszkania na własność, wybudowanie domu.

Posiadacze książeczek mieszkaniowych wystawionych przed 23 października 1990 roku będą mogli wykorzystać premię gwarancyjną na nowe cele.

Obecnie trwają prace nad trzema ustawami, które przewidują zmiany w przepisach o książeczkach mieszkaniowych.

Zmianie ulegnie ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych. Pierwsza ustawa dotyczy kredytów preferencyjnych na zakup własnego mieszkania, do których oprocentowania dopłaca państwo. Wiele osób nie może zaciągnąć kredytu na zakup mieszkania, ponieważ banki żądają od nich wpłaty udziału własnego. Ministerstwo infrastruktury proponuje żeby takie osoby mogły wykorzystać na ten cel premię gwarancyjną.

Druga zmiana dotyczy starych kredytów mieszkaniowych, czyli zaciągniętych m.in. przez spółdzielnie mieszkaniowe do 31 maja 1992 roku. Kredyty te zaciągały spółdzielnie a spłacają lokatorzy. Obecne przepisy nie pozwalają wykorzystać na spłatę tego kredytu premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej.

Okna, gaz lub prąd

Najbardziej zaawansowane prace toczą się nad projektem ustawy o wspieraniu remontów i termomodernizacji. Pieniądze będzie można odzyskać przeprowadzając remont mieszkania. Do pobrania środków z książeczki mieszkaniowej uprawniony będzie tylko właściciel lokalu lub osoba, która ma lokatorskie albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Remont powinien dotyczyć wymiany okien, instalacji gazowej lub elektrycznej. Ponadto wartość wykonanych prac musi przekroczyć kwotę zgromadzonego na książeczce wkładu wraz z premią gwarancyjną.

Możliwa cesja

Szacuje się, że Polacy mają jeszcze 1,5 mln książeczek mieszkaniowych. Wkład na niej zgromadzony może być przedmiotem cesji pomiędzy: małżonkami, rodzicami i dziećmi, dziadkami oraz wnukami, rodzeństwem rodzonym i przyrodnim, powinowatymi - macochą lub ojczymem i pasierbami.

Będą ograniczenia

Ministerstwo infrastruktury obawia się, że posiadacze książeczek mieszkaniowych będą masowo je likwidować. Wobec tego zamierza po wejściu w życie nowych przepisów wydać rozporządzenie, w którym określi w jakich latach posiadacze książeczek mieszkaniowych mogą korzystać z premii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska