Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesłyszący matematycy odebrali nagrody i poznali Bydgoszcz od najlepszej strony!

(ea)
Uczniowie z całej Polski przyjechali na zawody matematyczne do Bydgoszczy
Uczniowie z całej Polski przyjechali na zawody matematyczne do Bydgoszczy Dariusz Bloch
Podczas weekendu uczniowie z całej Polski rywalizowali w zawodach matematycznych w Bydgoszczy. Poznali też Bydgoszcz i dobrze się bawili.

XXVIII Ogólnopolskie Zawody Matematyczne Szkół Ponadgimnazjalnych dla Niesłyszących i Słabo Słyszących, które odbyły się w Bydgoszczy, trwały od piątku do niedzieli. W konkursie wzięła udział młodzież z całego kraju: z Warszawy, Wrocławia, Katowic, Szczecina czy Przemyśla. Każdy z ośrodków wystawiał trzyosobową drużynę.

- Zadania zostały ułożone na wzór zadań maturalnych, podobnie wyglądał też sam arkusz - wyjaśnia Alina Szczukowska, koordynator zawodów oraz nauczyciel w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Bydgoszczy, który jest organizatorem konkursu. - Była to więc dla nich okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę również pod kątem egzaminu maturalnego.

Przeczytaj także: Przedłużono areszt dla oprawców małego Tomusia z Grudziądza

Konkurs był również okazją do poznania Bydgoszczy. - Chcieliśmy pokazać młodzieży Bydgoszcz od jak najlepszej strony - podkreśla Alina Szczukowska. Uczniowie zwiedzili Europejskie Centrum Pieniądza, gdzie znajduje się m.in. skarb odnaleziony w Bydgoszczy na początku tego roku w bydgoskiej Farze, m.in. monety i biżuterię. Poznali też Stary Rynek i Wyspę Młyńską. W roli przewodników po Bydgoszczy wystąpili uczniowie z Technikum Obsługi Turystycznej w „chemiku”.

- Szczególną atrakcją dla naszych gości było wyjście do Cinema City na seans w technologii 4DX. Kino zapewniło nam możliwość obejrzenia wersji z napisami. Uczniowie obejrzeli też wystawę budowli z klocków Lego w Galerii Focus - opowiada Alina Szczukowska. - Duże wrażenie zrobiło na nich również spotkanie z policjantami z laboratorium kryminalistycznego. Nauczycieli zaprosiliśmy natomiast do Opery Nova na przedstawienie „Falstaf”. Byli zachwyceni zarówno operą, jak i samym spektaklem. A my cieszyliśmy się, że wizyta w Bydgoszczy była tak udana.

Udany był również sam konkurs. W klasyfikacji zespołowej pierwsze miejsce zajął Instytut Głuchoniemych w Warszawie. Drugie zdobył OSW dla Głuchych w Warszawie, a trzecie - Specjalny OSW nr 1 Szczecinie

Wśród uczniów klas pierwszych zwyciężył Jakub Pogorzelski z OSW dla Głuchych w Warszawie. Drugi był Dominik Salachna ze SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sławnie. Trzecie miejsce zajęła Natalia Gołąb reprezentująca Dolnośląski SOSW nr 12 dla Niesłyszących i Słabo Słyszących we Wrocławiu.

W kategorii klas drugich najlepszy okazał się Piotr Wilim z warszawskiego Instytutu Głuchoniemych. Na drugim miejscu znalazł się Łukasz Nanowski ze SOSW nr 1 w Szczecinie. Pierwszą trójkę zamyka Rene Maksimiuk z Instytutu Głuchoniemych w Warszawie.

Z trzecioklasistów najwięcej punktów zdobył Oskar Wiśniewski, reprezentujący tę samą placówkę. Druga była Monika Cedrowska ze SOSW nr 2 dla Dzieci Niesłyszących, Słabo Słyszących oraz z autyzmem w Otwocku. Trzecią lokatę zajęła Aleksandra Barczewska z SOWS nr 1 w Szczecinie.

Zawodom patronowała „Gazeta Pomorska”. Szczegółowe wyniki na www.pomorska.pl.

Siła kobiet. 10 kobiet, które zmieniły świat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska