Po raz kolejny nie było chętnych na kamienice przy Jagiellońskiej 2, gdzie mieścił się klub „Savoy” i Cafe Pianola. Miasto wpadło na pomysł, że łatwiej będzie sprzedać budynek, wystawiając do przetargu jego poszczególne kondygnacje. Potencjalny inwestor mógł więc zainteresować się tylko mieszkaniówką, a inny – prowadzeniem działalności na najniższej kondygnacji. Ale nic z tego – chętnych nie było. Nieoficjalnie wiadomo, że kolejne podejście do sprzedaży okazałego budynku ratusz planuje dopiero jesienią.
Jedni kupują, inni się wycofują
Sprzedać udało się za to, znajdującą się w samym centrum, kamienicę przy ulicy Batorego 3. Inwestor wyciągnął z kieszeni potężną jak na bydgoskie warunki sumę 2 milionów złotych, które wydał na zakup nieruchomości. Nie wiadomo, kto został właścicielem budynku, na pewnym etapie bardzo interesowali się nim jednak właściciele znajdujących się na Starym Rynku „Katarynki” i „Karramby”.
W związku z koronawirusem wielu inwestorów wstrzymuje się z zakupami i kroi od nowa swoje budżety. Ryzyko w czasach, gdy recesja stoi za progiem, może drogo kosztować. Z pomysłu budowy biurowca między ulicą Zduny i Podolską wycofał się na razie Andrzej Łoś, właściciel Biznes Parku przy ul. Kraszewskiego.
Jest taniej? Budujemy i remontujemy
Zastój na rynku to dla jednych problem, dla drugich okazja do rozpoczęcia inwestycji. I to za kwoty dużo niższe niż przed wybuchem epidemii. Swoje projekty realizują teraz wspólnoty mieszkaniowe, którym wcześniej trudno było pozyskać do współpracy wykonawców z odpowiednią jakością, ceną i przede wszystkim – wolnymi terminami. Wspólnoty docieplają więc budynki, czego konsekwencją są nowe elewacje, także na terenie Śródmieścia. Swoje projekty realizuje również Administracja Domów Miejskich – i to zarówno na budynkach należących do miasta, jak i dla wspólnot, którymi administruje.
- Koszty remontów na budynkach z większościowym udziałem Gminy Bydgoszcz, szacuje się na przeszło 1,6 mln zł. Są to m. in. Gdańska 9, Dworcowa 55, Grunwaldzka 6 (oficyna), Konopna 12, Dolina 55, Pomorska 52, 3 Maja 5, Śniadeckich 12 czy Skargi 10.
Ponadto remonty elewacji wykonano w budynkach wspólnot w których gmina posiada udziały mniejszościowe. Są to m.in.: Garbary 9 (front), Grunwaldzka 24 i 53, gdańska 31 (font), Nowogrodzka 10, Grodzka 4, Zbożowy Rynek 2, Dworcowa 23, Nowy Rynek 1, Fordońska 161, Plac Piastowski – Sowińskiego 2, Średnia 78, Kościuszki 18 i 24, Chrobrego 28/Wileńska 2, Pomorska 48, Świętojańska 5, Śniadeckich 59 czy Wileńska 6 - wylicza Magdalena Marszałek, rzecznik ADM.
Rzecznik przypomina, że w zeszłym roku wykonano w budynkach gminnych remonty elewacji w kamienicach przy Jagiellońskiej 60 (za około 300 tys. zł), Dworcowej 57 (około 400 tysięcy złotych), Dworcowej 57 (400 tysięcy zł), Dworcowej 62 (150 tysięcy zł) oraz Kordeckiego 27 i 29 (łącznie za ok. 220 tys. zł).
Bydgoszcz - przyłapani przez kamerę Google Street View. Spra...
Fordon też się doczeka
- W ramach rewitalizacji Starego Fordonu ADM zrealizuje przebudowę siedmiu budynków gminnych przy ulicach: Bydgoskiej 23,26,29,42, Rynek 3, Gen. Sikorskiego 2 oraz Kapeluszników 2 – informuje Magdalena Marszałek.
Zakres robót obejmuje m.in.: renowację elewacji wraz z dociepleniem, docieplenie przegród budowlanych, naprawę powierzchni dachowych a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Całość inwestycji wyniesie ok. 8,9 mln. Umowy z wykonawcami zostaną zawarte jeszcze w lipcu, a prace potrwają do połowy września 2021 roku.
Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odcinek 21
