MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nieszawa. Projekty uchwał w sprawach finansowych radni odrzucili. Zajmą się nimi we wtorek.

Jadwiga Aleksandrowicz
Głosowań podczas  sesji było wiele. Radni nie zawsze  byli jednomyślni
Głosowań podczas sesji było wiele. Radni nie zawsze byli jednomyślni
Rada Miejska w Nieszawie nie uchwaliła zmian w budżecie, wprowadzających do niego m.in. refundacje dla szkoły. Nie zgodziła się też na zaciągnięcie ćwierć miliona złotych kredytu na pokrycie długów placówki. Radni dyskutowali prawie siedem godzin. Dostało się magistratowi za niedostateczną informację

Komisji bez liku

Miało być miło i sympatycznie i przez chwilę było - podczas ślubowania burmistrza, bo pojawiły się kwiaty, nie zbrakło życzeń i uścisków, a gromkie "Sto lat", podjęte przez zebranych, zaintonował przez ks.Grzegorza Molewskiego, proboszcza nieszawskiej parafii.

Wcześniej i później spierano się i wytykano błędy.
Długo trwało uchwalenie programu sesji i spory proceduralne, związane z wyborem wiceprze-wodniczącego rady, bo nagle okazało się, że obowiązują zmiany, dokonane w 2006 roku w regulaminie rady. Tyle, że uchwały zmieniającej regulamin nie udało się znaleźć, a w Biuletynie Informacji Publicznej jest tylko jej tytuł bez załącznika z treścią. Chodziło o to, czy rada może wybrać dwóch wiceprzewodniczących, czy tylko jednego.

Ostatecznie w głosowaniu tajnym wybrano jednego wiceprzewodniczącego: Katarzynę Błaszczyk, z którą rywalizował Ryszard Lewandowski. Wybrano też wszystkie komisje, a jest ich w nieszawskiej radzie aż osiem. Ponadto wybrano komisję doraźną do uchwalenia nowego regulaminu rady.

Zdobędą informacje i zastanowią się

Radni większością głosów nie podjęli uchwał zaproponowanych przez burmistrza, a mianowicie o zmianach w budżecie, do którego trzeba było wprowadzić m.in. refundacje na realizację programu "Sokrates" (3 tys. 147 zł) oraz refundację wynagrodzenia pracowników publicznych (118 tys. zł).

Także niejednomyślnie i po długiej dyskusji radni nie zgodzili się na zaciągnięcie 250 tys. złotych kredytu, potrzebnego na pokrycie zobowiązań Zespołu Szkół, w tym ZUS i Funduszu Świadczeń Gwarantowanych.

Nowi radni m.in. Katarzyna Latopolska, Jan Latopolski, Robert Rewers, Agata Żmirska-Zbroniec, dowodzili, że nie mogą głosować "za", skoro nie znają ani budżetu miasta, ani jego zobowiązań finansowych, nie przedstawiono im też wariantów przesunięć w budżecie, by wygospodarować pieniądze dla szkoły.

- Nie jesteśmy przeciwko dawaniu szkole pieniędzy, ale chcemy znać jej rzeczywistą sytuację. Stale słyszymy inne kwoty zadłużenia - mówiła m.in. radna Katarzyna Błaszczyk.

Aleksandra Sobczak, skarbniczka miasta, tłumaczyła, że radni mieli 7 dni na zapoznanie się z dokumentami. Nowi radni uznali, że sami muszą przejrzeć dokumenty, przedyskutować projekty uchwał w komisjach i zająć się nimi na sesji nadzwyczajnej, która odbędzie się w najbliższy wtorek.
Uchwalono natomiast podatki na 2011 rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska