
Na Krajnę w sobotę przyjechali chiropterolodzy, którzy szukali hibernujące nietoperze. Te już jakiś czas temu ucięły sobie drzemkę i czekają na koniec zimy. Krajeński Park Krajobrazowy kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Może dlatego, że jest to najmłodszy park krajobrazowy w województwie kujawsko-pomorskim. Jedną z odkrywanych właśnie ciekawostek są nietoperze. Pierwsza akcja ich liczenia i rozpoznawania została przeprowadzona latem. W sobotę kolejna, choć tylko jednodniowa - tym razem jednak szukano nietoperzy śpiących, czyli hibernujących o tej porze roku.
Na Krajnę przyjechał w tym celu chiropterolog dr Mateusz Ciechanowski z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego. Nie był sam. Towarzyszyły mu bowiem Marta Szurlej z Akademickiego Koła Chiropterologicznego Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" przy UG w Gdańsku oraz Zuzanna Wikar ze Studenckiego Koła Naukowego Teriologów przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Zimowe liczenie nietoperzy zainteresowało też ornitologów - Dawida Kilona oraz Michała Kugacza, którzy towarzyszyli naukowcom przez cały dzień.
Na zdjęciu: Marta Szurlej z Akademickiego Koła Chiropterologicznego szuka nietoperzy w szczelinach w jednej z piwnic na terenie Krajny.
***
Zobacz także: Wizyta w ośrodku dla nietoperzy
Źródło: STORYFUL/x-news

Na Krajnę przyjechał w tym celu chiropterolog dr Mateusz Ciechanowski z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego.
***
Zobacz także: Wizyta w ośrodku dla nietoperzy
Źródło: STORYFUL/x-news

Chiropterolodzy odwiedzili kilku mieszkańców z kilku miejscowości. W niektórych miejscach nietoperzy nie było, choć jeszcze latem były widywane. Zdaniem Mateusza Ciechanowskiego to normalne, że na zimę znalazły sobie one inną kryjówkę. Naukowcy odwiedzą jednak tych mieszkańców podczas letniej akcji.
***
Zobacz także: Wizyta w ośrodku dla nietoperzy
Źródło: STORYFUL/x-news

Najwięcej nietoperzy udało się znaleźć w Sypniewie, ale ze względu na ochronę tego gatunku nie będziemy podawać szczegółów miejsca ich hibernacji. Z ciekawości naukowcy odwiedzili też kilka bunkrów w okolicach Kęsowa.
***
Zobacz także: Wizyta w ośrodku dla nietoperzy
Źródło: STORYFUL/x-news