Nietypowe kierunki na uczelniach w regionie [UTP, UKW, UMK, WSG, WSB, KPSW]

(ea)
W sobotę nowy rok akademicki rozpoczęła Bydgoska Szkoła Wyższa. W jej ofercie również można znaleźć oryginalne specjalności.
W sobotę nowy rok akademicki rozpoczęła Bydgoska Szkoła Wyższa. W jej ofercie również można znaleźć oryginalne specjalności. Dariusz Bloch
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Uczelnie w regionie inaugurują nowy rok akademicki. Wraz z nim ruszają studia także na nietypowych, a czasem dziwnych kierunkach.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy zainauguruje rok akademicki pojutrze. Rozpoczną go m.in. studenci dwóch oryginalnych kierunków. Pierwszy to ogrody zoologiczne i zwierzęta amatorskie. - Dotyczy on hodowli zwierząt - wyjaśnia dr Franciszek Bromberek, rzecznik UTP. - Można na nim wybrać takie specjalności, jak zwierzęta w ogrodach zoologicznych i chów zwierząt amatorskich.

Miłośnicy zwierząt mogą również studiować na UTP zoofizjoterapię. Cieszy się ona sporym powodzeniem. W tym roku zgłosiło się na nią 150 chętnych, a uczelnia przyjęła 99. Do kierunku ogrody zoologiczne i zwierzęta amatorskie kandydaci muszą się jeszcze przekonać. Na 45 planowanych miejsc zapełniło się 19.

Gamedec, a może biologia sądowa

- Mamy dwa unikalne kierunki studiów: humanistyka drugiej generacji oraz rewitalizacja dróg wodnych - mówi z kolei Małgorzata Jendryczka, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Humanistyka od pierwszego naboru cieszy się dużym zainteresowaniem - szczególnie na specjalności gamedec - badanie i projektowanie gier. Jeśli chodzi o rewitalizację dróg wodnych, na tym kierunku mamy mniej studentów, ale twórcy tego kierunku od początku zakładali jego elitarność. Są to studia 3,5-letnie inżynierskie, dość wymagające. Mamy też od tego roku ciekawą specjalność na studiach II stopnia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej - dziennikarstwo międzynarodowe i nowe media. Tu zajęcia prowadzone są w języku angielskim i polskim. Mamy również ciekawą specjalność na studiach drugiego stopnia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Od tego roku akademickiego rusza bowiem specjalność dziennikarstwo międzynarodowe i nowe media. Zajęcia na tej specjalności prowadzone są w języku angielskim i polskim. Przygotowuje ona do pracy w lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych środkach masowego przekazu, a także w zagranicznych mediach polonijnych (zarówno tradycyjnych, jak i tych działających online).

Nietypowym kierunkiem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu jest biologia sądowa. - Mam na nią bardzo dużo chętnych - mówi dr Ewa Walusiak- Bednarek z biura prasowego UMK. - W tym roku zgłosiło się na nią 361 osób. Limit miejsc wynosił 60, przyjęliśmy o 7 osób więcej. Oryginalnym, według nas atrakcyjnym i potrzebnym kierunkiem jest organizacja opieki nad osobą starszą. Jest on prowadzony przez trzy wydziały: Teologiczny, Humanistyczny oraz Wydział Nauk o Zdrowiu. Niestety, z powodu zbyt małej liczby chętnych nie uruchomimy go w tym roku.

Przemysły kreatywne - co to takiego

Bardzo atrakcyjnie, ale też tajemniczo brzmiącym kierunkiem są przemysły kreatywne. Można go studiować w Wyższej Szkole
Gospodarki w Bydgoszczy. - Przemysły kreatywne to stosunkowo nowy sektor światowej gospodarki. Studia te łączą aspekt humanistyczny, techniczny i biznesowy - wyjaśnia Sabina Stankiewicz, rzecznik WSG. Mówiąc w uproszczeniu to branże, które zajmują się tworzeniem filmów, muzyki czy grafiki, reklamy itp. Na drugim końcu jest natomiast WF dla służb mundurowych, który również można studiować na tej uczelni.

- Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy proponuje m.in. kierunki studiów z takich dziedzin jak design, psychologia i prawo w biznesie - mówi z kolei Magdalena Karpińska, - Głównym założeniem kształcenia na tych kierunkach jest interdyscyplinarność, czyli np. w przypadku desingu w biznesie połączenie wybranych elementów studiów artystycznych z elementami studiów biznesowych. Prowadzimy też psychologię w biznesie i prawo w biznesie. Pierwszy z nich cieszy się dużym zainteresowaniem studentów, którzy doceniają duży wybór specjalności m.in. negocjacje w biznesie czy psychologia menedżera. Z kolei prawo w biznesie to studia szczególnie dla osób wiążących swój zawód z dziedziną finansową i prawną.

Zobacz: Kuba Wojewódzki stanie przed sądem? Policjanci, którzy go puścili - ukarani

Geoinformatyka, kryminologia...

Geoinformatyka to specjalność, którą w tym roku uruchamia na geodezji i kartografii Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa a Bydgoszczy. - Geoinformatyka łączy wiedzę informatyczną z wiedzą geodezyjno-kartograficzną. Większość budowanych obecnie nowoczesnych systemów informatycznych do swego działania wymaga dostępu do różnorodnych map cyfrowych zaczynając od map adresowych, poprzez zobrazowania lotnicze i satelitarne, po trójwymiarowe modele miast i mapy prezentujące infrastrukturę techniczną. Prawie każdy kto korzysta z urządzeń mobilnych tj., tabletów, smartfonów potrzebuje zlokalizować się w przestrzeni i nawigować do wybranych celów. To wszystko sprawia, że istnieje potrzeba tworzenia innowacyjnych produktów geoinformacyjnych – wyjaśnia dziekan Wydziału Technicznego KPSW, dr inż. Joanna Gęsikowska.

Inne nowości na KPSW to m.in. pedagogika regionalna i międzykulturowa oraz edukacja zdrowotna i pedagogika rekreacyjna z elementami odnowy biologicznej. Popularnością cieszą się też kierunki Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii KPSW. Administracja wprowadza nową specjalność – politykę resocjalizacyjną

Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku od nowego roku akademickiego otwiera z kolei kryminologię na kierunku bezpieczeństwo narodowe.

"Pomazańcy" będą się za Beatą Szydło ciągnąć jeszcze długo.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bio

Ja poszłam niby typowo na zarządzanie - fajny kierunek ja skończyłam w Gdańsku na WSB, pracę też mam na szczęście, ale nie każdemu się udaję.

 

D
Daria

Szkoda że nie otwarto opieki nad osobą starszą, ale udało mi się znaleźć podobny kierunek w Anglii dzięki firmie Perfect. Myślę, że te studia dadzą mi całkiem dużo.

Dodaj ogłoszenie