Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niewybuchy przywiózł na posterunek. W bagażniku. Niektóre z nich były uzbrojone!

(EM)
Ten arsenał mieścił się w bagażniku
Ten arsenał mieścił się w bagażniku Archiwum KPP w Człuchowie
W niedzielę po godz. 18 do Posterunku Policji w Rzeczenicy przyjechał 22-letni mężczyzna, który w bagażniku swojego samochodu miał kilkanaście niewybuchów.

Mieszkaniec gminy Rzeczenica, będąc w lesie w okolicach Przechlewa, wykopał pociski i inne metalowe elementy. Wykopane przedmioty mężczyzna załadował do bagażnika samochodu i zabrał do domu, a następnie przywiózł do posterunku policji. W miejscu jego zamieszkania funkcjonariusze zabezpieczyli metalowe elementy pocisków artyleryjskich.

Niewybuchy są w naszym regionie prawie wszędzie

Policyjny pirotechnik natychmiast zabezpieczył 13 sztuk pocisków oraz metalowe elementy tych pocisków. Funkcjonariusze powiadomili patrol saperski. Biegły z zakresu bronioznawstwa i balistyki ustalił, że są to pociski artyleryjskie przeciwpancerne kaliber 85 mm i 57 mm, niektóre z nich były uzbrojone. Według biegłego i patrolu saperskiego pociski te stwarzały zagrożenie dla życia i zdrowia.

Niektóre z niewybuchów były uzbrojone. Stwarzały zagrożenie dla życia

Patrol saperski zabrał zabezpieczone pociski i ich elementy.

Policjanci przeprowadzają czynności wyjaśniające w tej sprawie. Ustalają, czy nie doszło do narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia innych osób.
Za tego typu przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci ostrzegają! Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet do śmierci. Kopiąc w ziemi, możesz wydobyć z niej różne ciekawe rzeczy. Nie wszystkie jednak przedmioty, które wykopiesz, są bezpieczne.
Często pod ziemią drzemią pozostałości po wojnie granaty i różnego rodzaju pociski. Leżące długo w ziemi niewybuchy lub niewypały uległy korozji, mogą więc wybuchnąć przy niewielkim wstrząsie, a nawet przy zwykłym dotknięciu.
By nie zrobiły nikomu krzywdy, muszą się nimi zająć fachowcy.
Wystarczy zadzwonić na numer 112.

Osoby przekazując informację o niewybuchu powinny podać dyżurnemu policji: dokładne miejsce wykrycia przedmiotu; telefon lub adres osoby mogącej wskazać miejsce znajdowania się przedmiotów wybuchowych lub niebezpiecznych; informacja o ewentualnych wypadkach powstałych wskutek ich wybuchu.

Wyświetl większą mapę

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska