Osoba urodzona po 31 grudnia 1948 roku, ubiegająca się o ustalenie kapitału początkowego wypełnia druk wniosku o kapitał, o symbolu ZUS Kp-1. Ponadto należy do niego dołączyć:
- kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych przebytych do 31 grudnia 1998 roku - druk ZUS Rp-6,
- zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na druku ZUS Rp-7 (legitymacja ubezpieczeniowa lub inne środki dowodowe) - zostało ono szczegółowo omówione w "KARIERZE" z dnia 3 listopada br.,
- świadectwa pracy lub zaświadczenia oraz inne dowody dla potwierdzenia okresów składkowych i nieskładkowych.
Dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość wynagrodzenia należy przedstawić w oryginale albo przedłożyć poświadczone notarialnie odpisy, wypisy lub kserokopie. Po wykorzystaniu oryginałów ZUS zwraca je ubezpieczonemu. Nie podlegają zwrotowi zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, wystawione na druku Rp-7.
W przypadku, gdy dana osoba wcześniej występowała z wnioskiem o ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy (dawniej renty inwalidzkiej) lub ZUS obliczał wysokość emerytury w celu określenia wysokości świadczenia przedemerytalnego - nie należy dołączać dokumentów, które są w posiadaniu organu rentowego.
Wniosek, czyli Kp-1
Jeżeli wniosek o ustalenie kapitału początkowego jest przekazywany do ZUS za pośrednictwem pracodawcy, to w jego części I pracodawca podaje swoje dane identyfikacyjne oraz stawia pieczątkę firmy. Jeżeli natomiast wniosek jest przekazywany bezpośrednio do ZUS przez samą osobę zainteresowaną, wówczas wnioskodawca nie wypełnia części I.
- W części II (w rubrykach1-9) należy podać dane osobowe wnioskodawcy.
Wniosek powinien być podpisany przez pracownika w dwóch miejscach:
- w części III - pod wnioskiem danej osoby o ustalenie kapitału i deklaracją dotyczącą wyboru zarobków z lat, które mają być przyjęte do ustalenia podstawy wymiaru oraz
- w części V - pod oświadczeniem stwierdzającym prawdziwość danych zawartych we wniosku.
W kolejnej pozycji - "Załączniki" - należy wskazać rodzaj i liczbę dołączanych dokumentów.
Przebieg pracy, czyli Rp-6
Kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6) jest rodzajem oświadczenia danej osoby o przebiegu kariery zawodowej. W poszczególnych tabelach należy podać następujące dane:
- w kolumnie 1 - początek oraz koniec każdego okresu składkowego i nieskładkowego (dzień, miesiąc, rok),
- w kolumnie 2 - nazwę zakładu pracy lub nazwisko pracodawcy, okresy pozostawania bez pracy, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, przebywania na urlopie wychowawczym, korzystania z urlopu bezpłatnego, a także inne okoliczności występujące w czasie pracy zawodowej,
- w kolumnie 4 - rodzaj dowodu, dokumentu potwierdzającego dany okres.
UWAGA!
Nie należy wypełniać kolumny 3 wspomnianej tabeli, zatytułowanej "Rodzaj wykonywanej pracy - prowadzonej działalności" oraz pozycji "Zawód wyuczony" (zamieszczonej nad tabelą), bowiem dane te są istotne tylko w przypadku wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Kwestionariusz podpisuje osoba wnioskująca o kapitał.
