Nie wiesz? Zapytaj!
Nie wiesz? Zapytaj!
Szczegółowych informacji na temat codziennych wydań map oraz prenumeraty udziela Beata Sobczak-Bosek z działu marketingu "Gazety Pomorskiej", tel. 52 326 31 09.
Na krótko zajrzymy jeszcze w północno-wschodnią część ziemi dobrzyńskiej po linię Drwęcy i już za rzeką - na ogromne połacie ziemi chełmińskiej od Brodnicy po opłotki Grudziądza. Miasto Grudziądz pozostawimy sobie jednak na poniedziałek.
Dwa parki
W powiecie brodnickim Waszą uwagę przykują szczególnie dwa sąsiadujące przez Drwęcę obszary - parki krajobrazowe: Górznieńsko-Lidzbarski i Brodnicki. To dosłownie zielone płuca tej części regionu, które jawią się niczym miniatura Mazur z całym bogactwem jezior, lasów i wzgórz.
W Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym jakby nieco ciszej niż nad Jeziorami Brodnickimi, choć i tu często zaglądają turyści, wczasowicze i miłośnicy leśnych wędrówek. Lekcję przyrody można odebrać w jednym z wielu udostępnionych do zwiedzania rezerwatów. Nad majestatem natury można się zadumać pod ogromnym dębem "Rzeczpospolitej", posłuchać opowieści z leśnej kniei w "Szumnym Zdroju" i w głębokim kanionie rzeczki Brynicy.
Odwiedzić trzeba też Górzno - jedną z dwóch stolic (obok Lidzbarka) parku krajobrazowego.
Uroczo położone na wzgórzach pośród jezior, Górzno jest najmniejszym miastem w województwie kujawsko - pomorskim i jednym z najmniejszych w kraju. Mieszka tu nieco ponad 1300 mieszkańców.
Górzno pojawiło się na kartach historii w roku 1239 jako własność biskupów płockich. Od nich też otrzymało w roku 1327 praw miejskie. Górzno bogaciło się zwłaszcza na handlu drewnem i rybami, choć zyski przynosiły też biskupie winnice założone na słonecznych zboczach. W dawnych wiekach na wzgórzu nad jeziorem wznosił się zamek biskupi.
W bystrym nurcie Drwęcy przeglądają się warowne mury i wieża zamku krzyżackiego średniowiecznej Brodnicy. Miasto zachowało wiele gotyckich zabytków, które koniecznie trzeba zwiedzić, a potem wypić kawę w restauracyjce przy trójkątnym rynku.
Opodal Brodnicy leży Brodnicki Park Krajobrazowy. Jeziorami połączonymi Skarlanką płyną kajakarze i żeglarze, zatrzymując się w stanicy PTTK w Bachotku.
Nie tylko Ziemia Chełmińska
Wąbrzeźno i cały powiat to już wschodnie rubieże historycznej Ziemi Chemińskiej. Toteż sporo tu śladów dawnego państwa krzyżackiego i biskupstwa chełmińskiego. W stolicy powiatu wznosił się zamek biskupi (zostały tylko relikty), zaś w wielu miejscowościach - gotyckie kościoły. Te w większości zachowały się jako świadectwo swych czasów i nadal służą wiernym. Z Ryńska, gdzie także znajduje się gotycka świątynia, pochodził słynny rycerz Mikołaj - współzałożyciel Związku Jaszczurczego.
Na koniec słów kilka o powiecie grudziądzkim. To także (częściowo) Ziemia Chełmińska, ale już za linią rzeki Osy - Pojezierze Iławskie i ziemie dawnych Pomezan.
I tu historia przemawia niemal na każdym kroku, choć najmocniej pod ogromnym zamczyskiem w Radzyniu Chełmińskim.
Ruiny krzyżackich warowni zachowały się także w Rogóźnie - Zamku, Pokrzywnie i w samym Grudziądzu.
Wszystkie mapy
Na naszych mapach przedstawione będą wszystkie powiaty województwa kujawsko - pomorskiego oraz największe miasta. Dodatkowo - 29 maja - ukaże się mapa powiatu chojnickiego. W sumie do 22 czerwca wraz z "Pomorską" otrzymacie państwo 25 map.
Mapy ukazują się codziennie, prócz piątków, niedziel i świąt.
Zawsze w poniedziałki i środy mapom towarzyszą poradniki "Pomorskiej", w których opisujemy ciekawostki turystyczne poszczególnych powiatów, podajemy terminarz imprez kulturalno-sportowych, przydatne adresy. Radzimy także jak uprawiać różne formy turystyki.