https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zimowe liczenie ptaków w weekend 24-26 stycznia 2025 w Kujawsko-Pomorskiem. Można się przyłączyć

Agnieszka Romanowicz
Ptakiem zimowego ptakoliczenia została łyska. Zasiedla zbiorniki wodne - od małych glinianek po duże jeziora
Ptakiem zimowego ptakoliczenia została łyska. Zasiedla zbiorniki wodne - od małych glinianek po duże jeziora Pixabay
W 2025 roku zimowe ptakoliczenie wypada od 24 do 26 stycznia. W Kujawsko-Pomorskiem szykuje się do niego kilka grup. Można jeszcze tworzyć nowe albo liczyć ptaki w pojedynkę.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zachęca do udziału w zimowym ptakoliczeniu, które w 2025 roku przypada w dniach 24-26 stycznia.

- Jeśli chcesz zorganizować własne wydarzenie dla rodziny, przyjaciół, sąsiadów, klasy czy grupy szkolnej, zgłoś je koniecznie poprzez formularz - apeluje OTOP. - Możesz także obserwować i liczyć ptaki samodzielnie - przy karmniku, przez okno, w parku, w ogrodzie, na ulicach. Takiego liczenia nie trzeba zgłaszać wcześniej, wystarczy podać wyniki.

Po liczeniu koniecznie należy wypełnić elektroniczną kartę obserwacji. Będzie ona dostępna na stronie internetowej OTOP od 24 stycznia.

Weź udział w spacerze w Kujawsko-Pomorskiem

W Kujawsko-Pomorskiem zawiązało się już pięć grup. Spacer 24 stycznia wokół parku na terenie Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach (powiat świecki), połączony z liczeniem ptaków, przewidziany jest tylko dla podopiecznych ośrodka.

W przeciwieństwie do spaceru, który 25 stycznia o godz. 10 organizuje Brodnicki Park Krajobrazowy. 10-kilometrowa trasa będzie wiodła od siedziby Parku w Grzmięcej, wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Strażym i Jeziora Bachotek. Udział w spacerze należy zgłosić pod: [email protected].

Wdecki Park Krajobrazowyteż organizuje otwarte ptakoliczenie 25 stycznia od godz. 10. Miejsce zbiórki: Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu. - Trasa jest łatwa, będziemy poruszać się po drogach utwardzonych w okolicach Jeziora Mukrza i Zalewu Żurskiego, jednak należy pamiętać o wygodnym obuwiu i stroju odpowiednim do pogody - zaleca WPK. Długość trasy wynosi ok. 5 km. Czas trwania spaceru - ok. 2 godzin. Do dyspozycji uczestników będą lornetki i monokulary. WPK zapewnia zupę, kawę i herbatę. Obowiązują zapisy pod:[email protected]. Liczba uczestników jest ograniczona.

Otwarte są też spacery organizowane 25 i 26 stycznia od godz. 9.30 w Bydgoszczy. Nie wymagają wcześniejszych zgłoszeń. Miejsce zbiórki: Bulwary Wiślane w Fordonie. Spacer będzie wzdłuż Wisły - może być mokre podłoże, dlatego należy mieć wysokie buty.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy organizuje zimowe ptakoliczenie 26 stycznia od godz. 10.30, ale będzie zamknięte dla dzieci i młodzieży z Gminnego Ośrodka Kultury w Górznie. Tamtejszy spacer zaplanowano na ścieżce dydaktycznej przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej w osadzie leśnej Ruda, który poprzedzony zostanie prelekcją.

W 2024 roku widzieli 128 gatunków

Uczestnikom (2260 osób) ubiegłorocznego ptakoliczenia zimą udało się zaobserwować 128 gatunków, w sumie 102039 osobników i najczęściej były to krzyżówka (20484 osobników), gęś (13913), gawron (6137), wróbel (5239), bogatka (4807), kawka (4672). Zaobserwowali też kilka gatunków goszczących u nas zimą, czyli jera (108), lodówkę (38) i bielaczka (30).

Ptakiem tegorocznego zimowego ptakoliczenia została łyska. Może żyć nawet 23 lata. Zasiedla zbiorniki wodne bardzo różnej wielkości - od niewielkich glinianek i oczek wodnych po duże jeziora i zalewy przymorskie. Jest gatunkiem łownym. Została wpisana na europejską czerwoną listę ptaków w kategorii bliski zagrożenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska