Twórczość i sylwetka jednego z najwybitniejszych polskich dramaturgów, prozaików, rysowników i satyryków znajduje obecnie, do 28 listopada, interesującą prezentację w Saloniku Literacko-Artystycznym Biblioteki Miejskiej w Inowrocławiu. Otwarcie wystawy zbiegło się z 50. rocznicą napisania we Włoszech dramatu "Tango", uznawanego za dzieło życia Mrożka. Przyniosło mu światowy rozgłos i ugruntowało styl twórczości.
Przeczytaj także: Więźniowie z Inowrocławia wystawili sztukę Mrożka [zdjęcia]
Jego dzieła o uniwersalnej, egzystencjalnej wymowie wpisały się do kanonu światowej literatury. Na wystawie pokazane są m.in. liczne obcojęzyczne ich wydania, udostępnione przez Bibliotekę UMK. Eksponaty te wraz ze zdjęciami i ciekawymi informacjami pokazane są w bogatej, stwarzającej swoisty nastrój, oprawie oryginalnych plakatów do sztuk Mrożka, autorstwa m.in. Jana Młodożeńca, Mieczysława Górowskiego i Andrzeja Pągowskiego, z zasobów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Osobną ścianę zajmują słynne charakterystyczne rysunki z cyklu "Przez okulary Sławomira Mrożka" i nie tylko. Pokazano też książki i materiały prasowe ze zbiorów własnych inowrocławskiej książnicy.
Specyficzną, inowrocławską cząstkę wystawy stanowią nie publikowane dotąd listy Mrożka i inne związane z nim pamiątki udostępnione przez miejscowych krewnych pisarza rodzinę Fenglerów. Jej reprezentantka, Jadwiga Fengler z d. Wielewska, b. polonistka z Liceum Kasprowicza, podczas otwarcia wystawy opowiedziała o kontaktach rodzinnych ze znanym pisarzem. Gościem wernisażu była także, zamieszkała w Brzozie k. Bydgoszczy, kuzynka Sławomira Mrożka, Jadwiga Długosz, która pokazała wspólne zdjęcia i opowiedziała o szczegółach spotkania w czasie jednego z ostatnich pobytów sławnego kuzyna w Krakowie.
Czytaj e-wydanie »