Wśród najpopularniejszych i najczęściej uprawianych w ogrodach hortensji znajduje się między innymi spektakularnie i długo kwitnąca hortensja bukietowa nazywana też wiechowatą. Oprócz pięknych kwiatów jej największą zaletą jest także stosunkowo duża mrozoodporność oraz tworzenie pąków kwiatowych na pędach tegorocznych (pąki nie są narażone na przemarzanie).
Hortensja bukietowa to bardzo okazała, krzewiasta roślina osiągająca ok. 2-3 m wysokości, a na dobrym stanowisku nawet nieco więcej (w naturze dorasta do ok. 7 m). Przez cały sezon jej ozdobą jest ładny pokrój oraz duże, jajowate, ząbkowane na brzegach, zielone liście, pokrywające sztywne, wzniesione, zdrewniałe pędy.
Z początkiem lata (przełom czerwca i lipca) na pierwszy plan wysuwają się jednak wspaniałe, ogromne, stożkowate kwiatostany, złożone z niepozornych, małych, białych kwiatów płodnych i większych, znacznie bardziej ozdobnych kwiatów płonnych, pozostające na pędach aż do jesieni (wrzesień/październik).
Odmiany hortensji bukietowej, które warto mieć w ogrodzie
Szczególną cechą wielu odmian jest zmiana zabarwienia kwiatów w miarę dojrzewania. Początkowo białe kwiaty płonne, z czasem zaczynają zmieniać swój kolor na różowy lub niemal czerwony jak np. u najpopularniejszej odmiany „Grandiflora” (wys. 2-3 m, kwitnie od lipca do września).
Przeczytaj również:
Ponieważ jednak na rynku dostępnych jest o wiele więcej ciekawych odmian, warto przyjrzeć im się nieco bliżej. Do szczególnie interesujących należą m.in.
- „Pinky Winky” - kwiaty duże, wiechowate, białe, szybko zmieniające barwę na ciemny róż, wys. ok. 2-3 m, kwitnie od lipca do września,
- „Pink Diamond” - kwiatostany wiechowate, dość luźne, początkowo białe, z czasem różowiejące, wys.2-3 m, kwitnie od lipca do września,
- „Polar Bear” - niska odmiana o kwiatostanach złożonych wyłącznie z kwiatów płonnych, początkowo biało zielonkawych, później lekko różowiejących, wys. 1,5 m, kwitnie w sierpniu i wrześniu,
- „Limelight” - duże, zwarte kwiatostany złożone wyłącznie z kwiatów płonnych, początkowo kremowobiałych i cytrynowych, później lekko różowiejących, wys. 2-3 m, kwitnie w sierpniu i wrześniu,
- „Silver Dollar” - niska, gęsta odmiana o kwiatostanach założonych wyłącznie z kwiatów płonnych, kremowobiałych, nie różowiejących, wys. 1,5 m, kwitnie od lipca do października,
- „Vanille Fraise” - piękna odmiana o dużych, zwartych, stożkowatych kwiatostanach złożonych wyłącznie z kwiatów płonnych, początkowo białych, później różowiejących i czerwieniejących, kwitnie od lipca do października, wys. ok. 2 m, w czasie kwitnienia na krzewie znajdują się kwiaty w różnych kolorach od białego, przez róż po czerwień.
Jakie wymagania ma hortensja bukietowa
Hortensja bukietowa jest bardzo atrakcyjnym, ale też dość wymagającym krzewem, dlatego jeśli ma obicie kwitnąć, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki uprawy. W przeciwieństwie do hortensji ogrodowej nie lubi cienia i znacznie lepiej czuje się na stanowisku półcienistym lub słonecznym, osłoniętym przed wiatrem.
Warto przeczytać:
Oczekuje też żyznego, przepuszczalnego, próchniczego i stale lekko wilgotnego podłoża, o lekko kwaśnym odczynie pH. Nie znosi gleb zimnych, ciężkich ani zlewnych i nie toleruje suszy, dlatego miejsce pod jej uprawę należy wybrać bardzo starannie, a w czasie okresów bezdeszczowych dodatkowo nawadniać.
W sezonie wegetacyjnym hortensjom bukietowym przyda się także systematyczne nawożenie, najlepiej specjalnymi nawozami, przeznaczonymi dla tej grupy roślin.
Czy hortensja bukietowa jest odporna na mróz
Nie trzeba natomiast martwić się o przetrwanie krzewu zimą, gdyż hortensje bukietowe są dostatecznie mrozoodporne. Jedynie wyjątkowo cenne odmiany lub rośliny uprawiane w chłodniejszych rejonach kraju, można zabezpieczyć przed mrozem kopczykiem z kory, torfu lub liści, co uchroni system korzeniowy przed ewentualnymi uszkodzeniami mrozowymi.
Jak i kiedy przycinać hortensję bukietową
Dość ważnym zabiegiem w uprawie hortensji bukietowych jest cięcie. Krzew tworzy pąki kwiatowe na pędach tegorocznych, dlatego powinien być przycinany systematycznie każdego roku.
Wiosną u młodych roślin skraca się wszystkie pędy o ok. połowę, natomiast u starszych egzemplarzy mocne pędy skraca się nawet o 2/3 długości. Dzięki temu roślina dłużej zachowuje ładny pokrój i wydaje więcej dużych, pięknych kwiatów.
Hortensję bukietową łatwo można też rozmnożyć, przygotowując z niej sadzonki zielne. Pobiera się je wczesnym latem (czerwiec/lipiec), a ukorzeniają się po ok. 3-4 tygodniach.
Top 12 roślin, które napełnią nasz ogród pięknym zapachem [ZDJĘCIA]
