Nikt z nas chyba nie lubi szpitali. Pół biedy, kiedy jesteśmy tam w miarę krótko. Ale są pacjenci, których pobyt w szpitalu trwa tygodniami czy miesiącami. To przede wszystkim oddziały onkologiczne. Często zdarza się, że zwłaszcza z młodszymi pacjentami przebywają również ich najbliżsi.
Fundacja „Dr Clown” przy wsparciu firmy Frosta stworzyła kącik kulinarny dla małych pacjentów onkologicznych i ich rodzin. Chodzi o to, by bliscy chorych dzieci mogli sami przygotowywać zdrowe posiłki.
Jedzenie w szpitalach. Zobacz, jak karmią pacjentów w polski...
Kącik powstał na Oddziale Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Mali pacjenci i odwiedzający ich rodzice spędzają na tym oddziale często miesiące, a nawet lata.
Wywołujemy uśmiech na twarzach chorych - Fundacja Dr Clown
- Na co dzień odwiedzamy pacjentów szpitala im. Jurasza z „Terapią śmiechem”. Teraz cieszymy się, że możemy zadbać o dobre samopoczucie również rodzin małych pacjentów z onkologii - mówi Beata Kotlewska, pełnomocnik Fundacji „Dr Clown” w Bydgoszczy.
Oddział wyposażono w dwie nowe lodówki, kuchenkę mikrofalową oraz dziecięcą zastawę.
Na małych pacjentów czekają kolorowe sztućce, talerzyki i tacki ułatwiające spożywanie posiłków w łóżkach. Na ścianach pojawiły się natomiast kolorowe motyle.
Program fundacji „Dr Clown” „Terapia śmiechem i zabawą” trwa w polskich szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych od 1999 roku. Obecnie to 23 oddziały, również w Bydgoszczy, 600 wolontariuszy i 60 tysięcy podopiecznych każdego roku w 170 szpitalach i różnego typu placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce.
Bydgoscy „doktorzy clowni” w zeszłym roku dotarli z „Terapią śmiechem” w szpitalach w Bydgoszczy do ponad 3700 pacjentów.
Podczas każdej wizyty rozdają radość, uśmiech i czerwony nosek - niezbędny, magiczny rekwizyt. Co miesiąc rozdawanych jest ok. 3 tysiące takich nosków. Fundację „Dr Clown regularnie wspiera ok. 30 firm i instytucji.
Efektem każdej wizyty „doktorów clownów” jest nie tylko minimalizowanie negatywnych konsekwencji choroby czy hospitalizacji. To również wzmacnianie motywacji do zdrowienia i wspieranie medycyny konwencjonalnej.