Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NIK wskazuje na nieprawidłowości w marszałkowskich pieniądzach. Urząd się z tym nie zgadza

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
-  Na podstawie planu finansowego podejmowane są decyzje akceptujące lub nieakceptujące działania jednostek samorządu terytorialnego, dlatego tak ważna jest realistyczność tych dokumentów - podkreśla NIK, wskazując nieprawidłowości u marszałka województwa.
- Na podstawie planu finansowego podejmowane są decyzje akceptujące lub nieakceptujące działania jednostek samorządu terytorialnego, dlatego tak ważna jest realistyczność tych dokumentów - podkreśla NIK, wskazując nieprawidłowości u marszałka województwa. NIK
Z kontroli NIK wynika, że Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski uznał, że nie ma potrzeby ujmowania 48 mln zł w wieloletnich prognozach finansowych w ciągu ostatnich 4 lat. Z takim stwierdzeniem nie zgadza się skarbnik województwa.

Zobacz wideo: Otwarcie Centrum Obsługi Gotówki Poczty Polskiej w Bydgoszczy

od 16 lat

Jak już informowaliśmy, w ub. tygodniu bydgoska delegatura Najwyższej Izby Kontroli przedstawiła wyniki postępowania „Nadzór właścicielski nad spółkami z udziałem jednostek samorządu terytorialnego oraz wpływ zobowiązań spółek na zadłużenie samorządów w województwie kujawsko-pomorskim”. Kontrola prowadzona była wspólnie z Regionalną Izbą Obrachunkową w Bydgoszczy. W jej toku stwierdzono nieprawidłowości, które dotyczyły naruszeń na około 963 mln złotych.

NIK: "Nierealistyczna prognoza finansowa"

Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy ustaliła, że Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego nie wykazał w planowanych kwotach długu zobowiązań z tytułu emisji obligacji związanych z umowami wsparcia zawartymi z bankami i spółkami z ich udziałem. W kontroli wykazano, że umowy te miały konsekwencje podobne do kredytów i pożyczek. Urząd Marszałkowski - zdaniem NIK - uznał, że nie ma potrzeby ujmowania 48 mln zł w wieloletnich prognozach finansowych. W latach 2017-2021 w przekazywanych RIO w Bydgoszczy projektach Wieloletniej Prognozy Finansowej w planowanej kwocie długu nie wykazywano zobowiązań, wynikających z umowy wsparcia zawartej pomiędzy województwem, spółką ze 100-procentowym udziałem województwa oraz bankiem w części odpowiadającej wysokości zobowiązań spółki, wynikającymi z emisji obligacji w kwotach: 12 800,0 tys. zł, 11 200,0 tys. zł, 9 600,0 tys. zł, 8 000,0 tys. zł oraz 6 400,0 tys. zł.

W efekcie wieloletnie prognozy finansowe nie odpowiadały ustawowemu wymogowi realistyczności. Regionalna Izba Obrachunkowa wskazała to jako nieprawidłowość.

- Na podstawie planu finansowego podejmowane są decyzje akceptujące lub nieakceptujące działania jednostek samorządu terytorialnego, dlatego tak ważna jest realistyczność tych dokumentów. W momencie, gdy na przykład miasto chce wypuścić obligacje, samorząd jest zobowiązany do uzyskania w tej kwestii opinii RIO. RIO wydaje swoją opinię na podstawie planu finansowego – mówił podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w Bydgoszczy Maciej Słomiński, zastępca rezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy.

Skarbnik województwa się nie zgadza

Paweł Adamczyk, skarbnik województwa, kwestionuje wysokość długu wynikłego wskutek emisji obligacji.

- Nie ma tu mowy o kwocie 48 mln zł, tylko o zadłużeniu 12,8 mln zł w 2017 r., a na koniec 2021 r. o zadłużeniu 6,4 mln zł - przekazuje skarbnik województwa.

Samorządy wspierają spółki

Jak wskazują kontrolerzy NIK, w Województwie Kujawsko-Pomorskim zobowiązania spółek przewyższały zadłużenie samych samorządów – wyniosły 580 procent. Wsparcie od samorządów dla spółek, mające na celu głównie pokrycie strat finansowych tych przedsiębiorstw, w przypadku województwa wynosiło ponad 395 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: NIK wskazuje na nieprawidłowości w marszałkowskich pieniądzach. Urząd się z tym nie zgadza - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska