Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nitro-Chem w Bydgoszczy będzie produkował bomby lotnicze dla samolotów F-16

oprac. (tik)
Bomba lotnicza
Bomba lotnicza Fot. Nitro-Chem
Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” w Bydgoszczy, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, rozpoczną produkcję bomb lotniczych, będących na uzbrojeniu polskich samolotów F-16.

Umowę podpisali w środę w Bydgoszczy Krzysztof Kozłowski - prezes zarządu Zakładów Chemicznych „Nitro-Chem” i Fabio Sgarzi - prezes RWM Italia. W uroczystości wziął też udział wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

Umowa realizowana będzie z partnerem RWM Italia, należącym do grupy Rheinmetall Defence - certyfikowanym i uznanym w świecie producentem bomb lotniczych.

"Produkowana w Bydgoszczy bomba, będzie spełniała wysokie wymagania jakościowe i będzie mogła zostać wykorzystana w nowoczesnych, kierowanych bombach lotniczych" - podano w oficjalnym komunikacie.

Przeczytaj też: Trotyl dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych dostarczy Nitro-Chem z Bydgoszczy

To najpopularniejsza bomba lotnicza stosowana na samolotach F-16. Służy do niszczenia lub obezwładniania głównie stacjonarnych celów naziemnych i nawodnych. W kompletacji bomby Mk-82 znajdują się głowica bojowa, zapalnik, zestaw stabilizujący oraz pomniejsze akcesoria służące do zapewnienia charakterystyk balistycznych i możliwości podwieszenia pod belki bombowe samolotu (ucha nośne).

- Pomysł ulokowania w Bydgoszczy linii elaboracji bomb Mk-82 w porozumieniu z włoskim partnerem ujawniono kilka miesięcy temu - wyjaśnia Łukasz Pacholski, ekspert Zespołu Badań i Analiz Militarnych. - Projekt ma umożliwić uzyskanie krajowej linii produkcyjnej jednej z najpopularniejszej bomby lotniczej w świecie zachodnim. Mk.82 może być stosowana przez lotnictwo NATO, a także po konwersji służyć jako element kierowanych bomb GBU-12 czy GBU-38.

- Obecnie Polska kupuje bomby rodziny Mk-82 od producentów zachodnich - dodaje Pacholski. - W czerwcu Inspektorat Uzbrojenia podpisał kontrakt z firmą Cenrex w sprawie dostawy do 2021 roku 550 sztuk Mk-82 lub równoważnych. Ich producentem będzie hiszpańska firma Expal. Dodatkowo, poza krajowym rynkiem, ulokowanie linii elaboracji korpusów bomb, może umożliwić eksport produktów poza granice kraju.

"Rozpoczęcie produkcji w Polsce wzmocni bezpieczeństwo państwa poprzez m.in. zbudowanie zdolności do produkcji krajowej i potencjalny eksport na rynki trzecie. „Nitro-Chem” realizuje strategię polonizacji systemów uzbrojenia znajdujących się na uzbrojeniu Sił Zbrojnych RP" - podaje MON po podpisaniu umowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska