https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niżej, ale groźnie

Jaromir Piotrkiewicz
Wskaźnik bezrobocia w powiecie lipnowskim rósł nieco wolniej. Pracy wciąż brakuje...

     Wzrost bezrobocia w powiecie był niższy niż w województwie i w kraju. Stopa bezrobocia w powiecie lipnowskim wzrosła o l,7 proc. W ewidencji PUP na początku 2001 r. zarejestrowanych było 7056 bezrobotnych, a w końcu roku 7677. - Wzrost spowodowany był między innymi likwidacją zasiłku przedemerytalnego, co zwiększyło liczbę osób z prawem do zasiłku - tłumaczy Krzysztof Kręgiel, kierownik PUP w Lipnie.
     Każdy ma limity
     
Każdy urząd pracy dysponuje Funduszem Pracy. Limit przyznany w 2001 roku nie pokrył zobowiązań 2000 r., w którym to roku nastąpiło jednostronne zerwanie przez KUP Kontraktu Zadaniowego ze wszystkimi urzędami pracy w kraju. Tragiczną sytuację finansową pogłębiało niesystematyczne przekazywanie pieniędzy. Jednak lipnowski PUP zdecydował się na uruchomienie 100 nowych miejsc pracy i przeszkolenie 52 osób. Zamierzeniem urzędu było, aby pomocą objąć przede wszystkim osoby znajdujące się w wyjątkowo trudnej sytuacji, dla których podjęcie pracy interwencyjnej bądź publicznej było jedynym źródłem dochodu.
     Aby optymalnie przeciwdziałać bezrobociu zaczęto rozglądać się za możliwością pozyskania dodatkowych, pozalimitowych środków, co przyniosło wymierne skutki. Udało się wykorzystać pieniądze będące w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, dzięki którym na szkolenie z terenu powiatu lipnowskiego skierowano 53 osoby. - Wspólnie z gminami Bobrowniki, Dobrzyń nad Wisłą i Kikół, które jako jedyne złożyły wnioski o dofinansowanie inwestycji uczestniczyliśmy także w programie Urzędu Wojewódzkiego. Efektem tego było przyznanie tym gminom środków na zadania inwestycyjne w kwocie ponad dwieście czterdzieści tysięcy złotych - mówi Krzysztof Kręgiel - Wystąpiliśmy do Krajowego Urzędu Pracy z wnioskiem o organizację robót publicznych związanych z likwidowaniem skutków powodzi.
     Dostaliśmy pieniądze
     
na organizację dziesięciu miejsc pracy w ramach aktywnej formy przeciwdziałania bezrobociu dla gminy Bobrowniki. Tam fala powodziowa wyrządziła największe w powiecie szkody. Jeszcze jedna optymistyczna wiadomość - tegoroczny "algorytm", na podstawie którego KUP przyznaje środki, został zrealizowany w 100 proc. Oznacza to, że pieniądze jakie zostaną przyznane przez KUP w 2002 roku będą mogły być w znacznym procencie przeznaczone na organizację nowych miejsc pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska