Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Takie są zasady nowego Dodatku Elektrycznego 2022

S, M
Zwykła polska rodzina nie zapłaci wyższego rachunku za prąd, jeśli zużyje go nie więcej niż 2 tys. kilowatogodzin. Tak wynika z przyjętego właśnie przez Radę Ministrów projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Szczegóły dotyczące tego programu prezentujemy w dalszej części galerii.
Zwykła polska rodzina nie zapłaci wyższego rachunku za prąd, jeśli zużyje go nie więcej niż 2 tys. kilowatogodzin. Tak wynika z przyjętego właśnie przez Radę Ministrów projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Szczegóły dotyczące tego programu prezentujemy w dalszej części galerii. archiwum Polska Press/Pexels
Rząd zdecydował się zamrozić ceny prądu w 2023 roku dla gospodarstw domowych. W celu korzystania z cen z 2022 roku będzie należało spełnić szereg warunków, w tym złożyć spółce energetycznej odpowiedni dokument, który da nam uprawnienia do zwiększenia limitu.

Zamrożenie cen prądu będzie dotyczyło gospodarstw, które nie zużyją więcej niż 2000 kWh energii rocznie. W przypadku gospodarstw, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnościami, będzie to 2600 kWh. Posiadacze Karty Dużej Rodziny będą mogli zużyć aż 3000 kWh prądu. Dodatkowym warunkiem do skorzystania z niższych cen prądu, będzie konieczność złożenia odpowiedniego wniosku w spółce energetycznej. Należy bowiem potwierdzić te informacje odpowiednimi dokumentami.

Spółka energetyczna będzie musiała otrzymać dokumenty orzekające niepełnosprawność, bądź zaświadczenie o posiadaniu Karty Dużej Rodziny, aby zastosować taryfę uwzględniającą wymienione wyżej przypadki.

Takie mają być zasady zamrożenia cen prądu w 2023 roku. Wyjaśniamy sprawę limitu do 2 tys. kWh

Przypomnijmy, że projekt przedłożony przez ministra klimatu i środowiska przyjęto w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Ta ma objąć od 1 stycznia 2023 roku wszystkie gospodarstwa domowe w kraju.

Wzrost cen prądu zostanie w przyszłym roku zablokowany na poziomie tegorocznym, jeśli tylko trzymać się będziemy ustalonych limitów zużycia. Ich przekroczenie wiązać się będzie z koniecznością zapłacenia rachunku według normalnych stawek, ale tylko za przekroczenie. W poniższej galerii prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące tego programu.

Te normalne stawki będą oczywiście znacznie wyższe od tych, jakie płacimy w 2022 roku, bo wynikać będą z cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 roku lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą energii.

Z rządowych wyliczeń wynika, iż z zamrożenia cen energii elektrycznej skorzysta w przyszłym roku prawie 17 mln gospodarstw domowych, które są odbiorcami grupy taryfowej G). Na to rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska