Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc spadających gwiazd 2019. Deszcz Lirydów - kiedy i gdzie oglądać rój meteorów Lirydów w Polsce?

mw-g
Deszcz Lirydów 2019. Kwietniowe niebo zachwyci! Przed nami noc spadających gwiazd. Brzmi romantycznie? I tak jest! Warto oglądać w kwietniu deszcz Lirydów. Tylko kiedy, gdzie i jak najlepiej oglądać Deszcz Lirydów w kwietniu 2019? Sprawdź!
Deszcz Lirydów 2019. Kwietniowe niebo zachwyci! Przed nami noc spadających gwiazd. Brzmi romantycznie? I tak jest! Warto oglądać w kwietniu deszcz Lirydów. Tylko kiedy, gdzie i jak najlepiej oglądać Deszcz Lirydów w kwietniu 2019? Sprawdź! pixabay.com
Deszcz Lirydów 2019. Kwietniowe niebo zachwyci! Przed nami noc spadających gwiazd. Brzmi romantycznie? I tak jest! Warto oglądać w kwietniu deszcz Lirydów. Kiedy, gdzie i jak najlepiej oglądać Deszcz Lirydów w kwietniu 2019? Kiedy przypada maksimum roju Lirydów? Dowiedz się więcej o nocy spadających gwiazd i Lirydach 2019.

Deszcz Lirydów 2019, czyli noc spadających gwiazd

Przed nami kolejna w 2019 roku noc spadających gwiazd. Deszcz Lirydów będziemy mogli podziwiać już w kwietniu. To prawdziwa gratka dla obserwatorów nocnego nieba. W kwietniu przypada maksimum roju Lirydów 2019. Warto uważnie obserwować niebo i wypatrywać spadających gwiazd, zapowiada się bowiem niezwykły spektakl!

Kiedy dokładnie wypada ta spektakularna noc spadających gwiazd 2019? W jakich godzinach przypada maksimum roju Lirydów 2019 i gdzie najlepiej oglądać Lirydy?

Gdzie oglądać nocne niebo w Polsce? Tu zanieczyszczenie świa...

Deszcz Lirydów 2019 - kiedy oglądać w Polsce

Lirydy to jeden z najstarszych rojów meteorów. Maksimum roju Lirydów 2019 jest wyczekiwane nie tylko przez pasjonatów astronomii. Lirydy to wyjątkowy rój meteorów. Aktywność roju wypada pomiędzy 16 a 25 kwietnia. Maksimum roju meteorów znanych jako Lirydy przypada na noc z 21 na 22 kwietnia 2019. Gwiazdy spadać będą nawet co kilka minut!

Maksimum roju meteorów znanych jako Lirydy (Deszcz Lirydów 2019) przypada na noc z 21 na 22 kwietnia 2019.

Lirydy zapewnią nam w tych dniach wyjątkowo piękne spektakle spadających gwiazd. Niezwykły spektakl nocy spadających gwiazd rozpocznie się tuż po zmroku, jednak Deszcz Lirydów najlepiej widoczny będzie około godziny 23:00, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem.

Deszcz Lirydów 2019 będzie wydarzeniem niezwykłym. Gwiazdy spadać będą nawet co kilka minut!

Lirydy 2019 - jak i kiedy najlepiej oglądać Deszcz Lirydów - noc spadających gwiazd?

Spadające gwiazdy widać będzie w całej Polsce. Najwięcej Lirydów obserwuje się zwykle w drugiej połowie nocy i nad ranem. Warto opuścić tereny wielkich miast i podziwiać noc spadających gwiazd na otwartej przestrzeni, z dala od sztucznego oświetlenia.

W Polsce najlepiej obserwować Deszcz Lirydów 2019 od około godziny 21.00 w niedzielę (21 kwietnia) do poniedziałkowego świtu (22 kwietnia).

Prędkość Lirydów wynosi 49 km/s, są więc zjawiskami dość szybkimi.

Noc spadających gwiazd w kwietniu 2019 można obserwować gołym okiem, nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Warto jednak wybrać miejsce jak najbardziej zaciemnione lub z małą ilością sztucznego światła, aby uzyskać najlepszą widoczność.

Lokalizacja radiantu roju Lirydów w nocy z 21 na 22 kwietnia 2019 nie powinna sprawiać większych problemów nawet osobom nieobeznanym z położeniem konstelacji na nocnym niebie.

LIRYDY 2019 - gdzie oglądać Deszcz Lirydów?

Meteorów z roju Lirydów możemy wypatrywać wieczorową porą na północno-wschodnim horyzoncie. Podziwianiu spadających gwiazd sprzyja ciemne niebo. Obserwację utrudnić nam może Księżyc, dlatego by oglądać spadające Lirydy lepiej wybrać się poza centrum miasta. Pozostaje liczyć na to, że pogoda dopisze i będzie piękne bezchmurne niebo. Przypominamy również aby nie patrzeć bezpośrednio w środek radiantu lecz kilkanaście stopni od niego, ponieważ najlepiej widoczne i jasne meteory znajdują się właśnie w tym rejonie.

Lirydy są rojem bardzo starym. Rój Lirydów jest pierwszym rojem, o którym wspominają starożytne kroniki. Najwcześniejsze wzmianki na temat jego aktywności można znaleźć już w chińskich zapiskach datowanych na rok 2000 p.n.e.

Superksiężyc 2016. Największa pełnia Księżyca [ZDJĘCIA]

Dwie godziny księżycowego spektaklu. Polacy mieli tej nocy dużo szczęścia

Źródło:
TVN 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska