MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc spadających gwiazd maj 2020. Niezwykłe zjawisko na niebie! Czy meteory z roju Camelopardalidów będą widoczne w Polsce?

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Noc spadających gwiazd maj 2020. W nocy z 23 na 24 maja na niebie pojawi się niezwykłe zjawisko - deszcz meteorów z roju Camelopardalidów.
Noc spadających gwiazd maj 2020. W nocy z 23 na 24 maja na niebie pojawi się niezwykłe zjawisko - deszcz meteorów z roju Camelopardalidów. Aneta Żurek
Noc spadających gwiazd maj 2020. W nocy z 23 na 24 maja na niebie pojawi się niezwykłe zjawisko - deszcz meteorów z roju Camelopardalidów. Czym są Camelopardalidy? Czy rój Camelopardalidów będzie widoczny w Polsce? Jak i gdzie najlepiej oglądać noc spadających gwiazd? Sprawdź!

Deszcz Camelopardalidów 2020. Majowe niebo zachwyci! Przed nami noc spadających gwiazd. Brzmi romantycznie? I tak jest! Warto oglądać w maju deszcz Camelopardalidów. Kiedy, gdzie i jak najlepiej oglądać Deszcz Camelopardalidów w maju 2020? Kiedy przypada maksimum roju Camelopardalidów? Dowiedz się więcej o nocy spadających gwiazd i Camelopardalidach 2020.

Noc spadających gwiazd 2020

Choć noce spadających gwiazd kojarzone są raczej z okresem letnim, wiosną też można oglądać na niebie niezwykłe spektakle. Warto oglądać w maju rój meteorów. Kiedy, gdzie i jak najlepiej oglądać meteory z roju Camelopardalidów w maju 2020? Kiedy przypada maksimum meteorów z roju Camelopardalidów? Dowiedz się więcej o nocy spadających gwiazd i Camelopardalidach 2020.

Spadające gwiazdy zobaczysz ze swojego balkonu.

W nocy z 23 na 24 maja przypada maksimum roju Camelopardalidów. To będzie niezwykła noc! Meteory będą wybiegać z konstelacji Żyrafy, ale będzie je widać na całym niebie.

Zobacz także wideo: Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 2 odcinek 12

Deszcz Camelopardalidów 2020, czyli noc spadających gwiazd

Przed nami kolejna w 2020 roku noc spadających gwiazd. Deszcz Camelopardalidów możemy podziwiać już w maju. To prawdziwa gratka dla obserwatorów nocnego nieba. W maju przypada maksimum roju Camelopardalidów 2020. Warto uważnie obserwować niebo i wypatrywać spadających gwiazd.

Kiedy dokładnie wypada ta spektakularna noc spadających gwiazd 2020? W jakich godzinach przypada maksimum roju Camelopardalidów 2020 i gdzie najlepiej oglądać Camelopardalidy?

Maksimum roju meteorów znanych jako Camelopardalidy (Deszcz Camelopardalidów 2020) przypada na noc z 23 na 24 maja 2020.

Camelopardalidy to jeden z nowszych rojów meteorów utworzony przez kometę 209P/LINEAR. Maksimum roju Camelopardalidów 2020 jest wyczekiwane nie tylko przez pasjonatów astronomii. Camelopardalidy to wyjątkowy rój meteorów - nie wiadomo, kiedy dokładnie wypadnie maksimum Camelopardalidów, ani ile meteorów zobaczymy. Maksimum roju meteorów znanych jako Camelopardalidy przypada na noc z 23 na 24 maja 2020, jednak roje meteorów są zjawiskami, które bardzo trudno modelować i przewidywać ich aktywność. Wielokrotnie zdarzało się już tak, że rzeczywisty moment maksimum przesuwał się o ładne kilka godzin w stosunku do przewidywanego.

Noc spadających gwiazd w maju 2020 najlepiej obserwować około godziny 23.00, jednak jeśli maksimum Camelopardalidów wypadnie kilka godzin wcześniej, ranek 24 maja może być doskonałym czasem do obserwacji nawet z Polski.

Deszcz Camelopardalidów 2020 - kiedy oglądać w Polsce?

Maksimum roju Camelopardalidów 2020 jest wyczekiwane nie tylko przez pasjonatów astronomii. Maksimum roju meteorów znanych jako Camelopardalidów przypada na noc z 23 na 24 maja 2020.

Maksimum roju meteorów znanych jako Camelopardalidy przypada na noc z 23 na 24 maja 2020.

Gwiazdy spadać zaczną w nocy z piątku na sobotę, jednak zjawisko najlepiej widoczne będzie w nocy z soboty na niedzielę 24 maja.

Deszcz meteorytów można obserwować bez żadnych dodatkowych przyrządów - zwykle są widoczne gołym okiem. Warto pamiętać, aby do obserwacji wybrać ciemne miejsce i zaadoptować wzrok do ciemności.

Nie należy spoglądać w jakieś konkretne miejsce, lecz swobodnie wodzić wzrokiem po sferze niebieskiej.

Camelopardalidy będzie można również oglądać nad Polską. Będą je mogli zaobserwować wszyscy, specjalistyczny sprzęt nie będzie potrzebny. Warto jednak wybrać miejsce jak najbardziej zaciemnione lub z małą ilością sztucznego światła, aby uzyskać najlepszą widoczność.Spadające gwiazdy powinny być wyraźnie widoczne. Zapowiada się naprawdę niezwykły spektakl na niebie - w Polsce może być to zero, a jednocześnie możemy zobaczyć spektakl grubych kilkudziesięciu, jasnych, wolnych i bardzo efektownych meteorów na godzinę. Jeśli pogoda dopisze, warto wyjść na obserwacje w godzinach 2-3 nad ranem i sprawdzić to na własne oczy.

Camelopardalidy 2020 - jak i kiedy najlepiej oglądać Deszcz Camelopardalidów - noc spadających gwiazd?

Spadające gwiazdy widać będzie w całej Polsce. Najwięcej Camelopardalidów obserwuje się zwykle w drugiej połowie nocy i nad ranem. Warto opuścić tereny wielkich miast i podziwiać noc spadających gwiazd na otwartej przestrzeni, z dala od sztucznego oświetlenia.

W Polsce najlepiej obserwować Deszcz Camelopardalidów 2020 od około godziny 23.00 w sobotę (23 maja) do świtu w niedzielę (24 maja).

Camelopardalidy są zjawiskami dość powolnymi i dużymi.

Noce spadających gwiazd. Czym różnią się meteory i meteoryty i meteoroidy?

Często mylimy pojęcia, które mają określać spadające gwiazdy. W sierpniu z całą pewnością czekamy na deszcz meteorów.

  • Meteoroidy to materia, która krąży w kosmosie.
  • Meteory to obiekty, które spalają się w atmosferze.
  • Meteoryty to obiekty, które spadają na ziemię.
Każdego roku w ziemskiej atmosferze spalają się dziesiątki ton kosmicznych skał. Większe obiekty kosmiczne uderzają w powierzchnię Ziemi raz na 100-1000 lat. W bliskim sąsiedztwie Ziemi krąży ponad 19 tys. obiektów. NASA oraz ESA obserwują asteroidy, szczególnie te, które mogą być potencjalnie groźne dla Ziemi. Naukowcy z NASA są pewni - w Ziemię uderzy asteroida. Kiedy to nastąpi? I czy właśnie asteroida spowoduje koniec świata?NASA na bieżąco aktualizuje listę obiektów NEO (Near-Earth Objects). Czy wśród nich jest asteroida, która może doprowadzić do końca świata?Oto najgroźniejsze asteroidy. Zobaczcie na następnych slajdach >>>

Naukowcy są pewni - w Ziemię uderzy asteroida. Czeka nas kon...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska