MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc spadających gwiazd październik 2021. Niezwykłe zjawisko na niebie! Czy Drakonidy będą widoczne w Polsce?

Magdalena Walczak-Grudzka
Opracowanie:
Noc spadających gwiazd październik 2021. W nocy z 8 na 9 października na niebie pojawi się niezwykłe zjawisko - deszcz meteorów z roju Drakonidów.
Noc spadających gwiazd październik 2021. W nocy z 8 na 9 października na niebie pojawi się niezwykłe zjawisko - deszcz meteorów z roju Drakonidów. Aneta Żurek
Noc spadających gwiazd październik 2021. W nocy z 8 na 9 października na niebie pojawi się niezwykłe zjawisko - deszcz meteorów z roju Drakonidów. Czym są Drakonidy? Czy rój Drakonidów będzie widoczny w Polsce? Jak i gdzie najlepiej oglądać noc spadających gwiazd? Sprawdź!

Spadające Gwiazdy 2021 - Deszcz meteorów z roju Drakonidów

Październikowe niebo zachwyci! Przed nami noc spadających gwiazd. Warto oglądać w październiku deszcz meteorów z roju Drakonidów. Kiedy, gdzie i jak najlepiej oglądać meteory z roju Drakonidów w październiku 2021? Kiedy przypada maksimum roju Drakonidów? Dowiedz się więcej o nocy spadających gwiazd i Drakonidach2021.

Gdzie oglądać nocne niebo w Polsce? Tu zanieczyszczenie świa...

Noc spadających gwiazd 2021

Choć noce spadających gwiazd kojarzone są raczej z okresem letnim, jesienią też można oglądać na niebie niezwykłe spektakle. Warto oglądać w październiku rój meteorów. Kiedy, gdzie i jak najlepiej oglądać meteory z roju Drakonidów w październiku 2021? Kiedy przypada maksimum meteorów z roju Drakonidów? Dowiedz się więcej o nocy spadających gwiazd i Drakonidach 2021.

Noc spadających gwiazd październik 2021. Czegoś takiego nie można przegapić! Spadające gwiazdy zobaczysz ze swojego okna i balkonu.

To pierwsza tej jesieni noc spadających gwiazd 2021. Na niebie pojawi się rój Drakonidów. Spadające gwiazdy będzie można oglądać w nocy z 8 na 9 października. Właśnie wtedy przypada maksimum meteorów z roju Drakonidów, a ostatnie spadające gwiazdy mogą być widoczne jeszcze pod koniec października. Spadające gwiazdy powinny być wyraźnie widoczne. Zapowiada się naprawdę niezwykły spektakl na niebie. Powolne meteory z roju Drakonidów mają związek z kometą 21P/Giacobini-Zinner. Ich radiant leży w gwiazdozbiorze Smoka. Jeśli pogoda dopisze, warto wyjść na obserwacje w godzinach 2-3 nad ranem i sprawdzić to na własne oczy.

Maksimum roju meteorów znanych jako Drakonidy przypada na 8 października 2021.

Warunki do nocnych obserwacji będą dobre, bo Księżyc będzie po nowiu i zajdzie tuż po godzinie 19.00.

Deszcz roju Drakonidów 2021, czyli noc spadających gwiazd

Przed nami kolejna w 2021 roku noc spadających gwiazd. Deszcz meteorów z roju Drakonidów możemy podziwiać już w październiku. To prawdziwa gratka dla obserwatorów nocnego nieba. W październiku przypada maksimum roju Drakonidów 2021. Warto uważnie obserwować niebo i wypatrywać spadających gwiazd.

Kiedy dokładnie wypada ta spektakularna noc spadających gwiazd 2021? W jakich godzinach przypada maksimum roju Drakonidów 2021 i gdzie najlepiej oglądać Drakonidy?

Maksimum roju meteorów znanych jako Drakonidy (Deszcz meteorów z roju Drakonidów 2021) przypada na noc z 8 na 9 października 2021.

Jak pokazują internauci, warto spojrzeć w niebo, bo chociaż warunki nie są sprzyjające obserwacji, to niewykluczone, że meteory z roju Drakonidów sprawią nam niespodziankę, tak jak jednemu z użytkowników Twittera, który zamieścił nagrania spadających gwiazd. Zwykle uważane za niewielki deszcz meteorów, Drakonidy mogą wypełnić niebo setkami ognistych kul. Zobaczcie nagranie poniżej:

Deszcz roju Drakonidów 2021 - kiedy oglądać w Polsce?

Maksimum roju Drakonidów 2021 jest wyczekiwane nie tylko przez pasjonatów astronomii. Maksimum roju meteorów znanych jako Drakonidy przypada na noc z 8 na 9 października 2021.

Maksimum roju meteorów znanych jako Drakonidów przypada na noc z 8 na 9 października 2021.

Gwiazdy spadać zaczną już wcześniej, jednak zjawisko najlepiej widoczne będzie w nocy z piątku na sobotę 9 października. Obserwacje najlepiej prowadzić po północy.

Deszcz meteorytów można obserwować bez żadnych dodatkowych przyrządów - zwykle są widoczne gołym okiem. Drakonidy prawdopodobnie będzie można oglądać również nad Polską. Będą je mogli zaobserwować wszyscy, specjalistyczny sprzęt nie będzie potrzebny. Warto jednak wybrać miejsce jak najbardziej zaciemnione lub z małą ilością sztucznego światła, aby uzyskać najlepszą widoczność. Zapowiada się naprawdę niezwykły spektakl na niebie.

DRAKONIDY 2021 - jak i kiedy najlepiej oglądać Deszcz Drakonidów - noc spadających gwiazd?

Spadające gwiazdy widać będzie w całej Polsce. Najwięcej Drakonidów obserwuje się zwykle w drugiej połowie nocy i nad ranem. Warto opuścić tereny wielkich miast i podziwiać noc spadających gwiazd na otwartej przestrzeni, z dala od sztucznego oświetlenia. Warto dać sobie około pięciu minut na przyzwyczajenie wzroku do ciemności oraz powstrzymać się od spoglądania na telefon.

W Polsce najlepiej obserwować deszcz Drakonidów 2021 już po północy aż do świtu w sobotę (9 października). Dobra wiadomość jest taka, że Drakonidy to jedne z wielu regularnych deszczy meteorytów. Oznacza to, że już za rok spektakl spadających gwiazd się powtórzy.

Noce spadających gwiazd. Czym różnią się meteory i meteoryty i meteoroidy?

Często mylimy pojęcia, które mają określać spadające gwiazdy.

  • Meteoroidy to materia, która krąży w kosmosie.
  • Meteory to obiekty, które spalają się w atmosferze.
  • Meteoryty to obiekty, które spadają na ziemię.

Zobacz też: Wszystkie znaki zodiaku i ich gwiazdozbiory

Konstelacja gwiazd znaków zodiaku - tak wygląda. Wszystkie z...

Orionidy 2021

Na szczęście to nie ostatnie ciekawe zjawisko, jakie jesienią czeka na wielbicieli obserwacji nocnego nieba a także nie ostatnia noc spadających gwiazd w październiku 2021. Od 2 października aż do 7 listopada w górne warstwy atmosfery ziemskiej wchodzą szybkie meteory z roju Orionidów. Orionidy osiągają prędkość nieco ponad 60 km/sek.

Maksimum roju Orionidów przypada na 21 października.

Maksimum roju Orionidów przypada na 21 października, możemy wtedy oczekiwać około 25 spadających gwiazd na godzinę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Waldemar Kulej: Ojciec był jak doktor Jekyll i mister Hyde".

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska