Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc spadających gwiazd w 2019 roku. Niezwykłe zjawisko na niebie już tej nocy! Czy Drakonidy będą widoczne w Polsce?

mw-g
Październikowe niebo zachwyci! Przed nami noce spadających gwiazd. Już 8 października na niebie pojawi się niezwykłe zjawisko - deszcz meteorów z roju Drakonidów.
Październikowe niebo zachwyci! Przed nami noce spadających gwiazd. Już 8 października na niebie pojawi się niezwykłe zjawisko - deszcz meteorów z roju Drakonidów. pixabay.com
Noc spadających gwiazd 2019. Już we wtorkową noc (8 października) na niebie pojawi się niezwykłe zjawisko - deszcz meteorów z roju Drakonidów. Czym są Drakonidy? Czy rój Drakonidów będzie widoczny w Polsce? Jak i gdzie najlepiej oglądać noc spadających gwiazd? Sprawdź!

Noc spadających gwiazd 2019

Październikowe niebo zachwyci! Przed nami noce spadających gwiazd. Choć noce spadających gwiazd kojarzone są raczej z okresem letnim, jesienią też można oglądać na niebie niezwykłe spektakle.

Warto oglądać w październiku roje meteoroidów. Kiedy, gdzie i jak najlepiej oglądać Deszcz Drakonidów w październiku 2019? Kiedy przypada maksimum roju Drakonidów? Dowiedz się więcej o nocy spadających gwiazd i Drakonidach 2019.

Deszcz Drakonidów 2019, czyli noc spadających gwiazd

Przed nami kolejna w 2019 roku noc spadających gwiazd. Deszcz Drakonidów możemy podziwiać już w październiku. To prawdziwa gratka dla obserwatorów nocnego nieba. W październiku przypada maksimum roju Drakonidów 2019. Warto uważnie obserwować niebo i wypatrywać spadających gwiazd.

Kiedy dokładnie wypada ta spektakularna noc spadających gwiazd 2019? W jakich godzinach przypada maksimum roju Drakonidów 2019 i gdzie najlepiej oglądać Drakonidy?

Gdzie oglądać nocne niebo w Polsce? Tu zanieczyszczenie świa...

Deszcz Drakonidów 2019 - kiedy oglądać w Polsce?

Maksimum roju Drakonidów 2019 jest wyczekiwane nie tylko przez pasjonatów astronomii. Od 6 do 10 października promieniują powolne meteory z roju Drakonidów. Drakonidy mają związek z kometą 21P/Giacobini-Zinner. Ich radiant leży w gwiazdozbiorze Smoka. Maksimum roju meteorów znanych jako Drakonidy przypada na 8 października 2019.

Maksimum roju meteorów znanych jako Drakonidy przypada na 8 października 2019.

Gwiazdy spadać zaczną już koło godziny 20.00 we wtorek (8 października), jednak zjawisko najlepiej widoczne będzie w okolicach północy.

Deszcz meteorytów można obserwować bez żadnych dodatkowych przyrządów - zwykle są widoczne gołym okiem. Drakonidy będzie można również oglądać nad Polską, jednak warunki do wieczornych obserwacji roju Drakonidów niestety nie będą dobre. Księżyc nabiera mocy, przez co utrudni obserwację Drakonidów 8 października. Nic nie wskazuje także na to, by miał nastąpić wysyp spadających gwiazd. Specjaliści przewidują tylko 15 meteorów w ciągu godziny...

Jak jednak pokazują internauci, warto spojrzeć w niebo, bo chociaż warunki nie są sprzyjające obserwacji, to niewykluczone, że meteory z roju Drakonidów sprawią nam niespodziankę, tak jak jednemu z użytkowników Twittera, który zamieścił nagrania spadających gwiazd.

Zwykle uważane za niewielki deszcz meteorów, Drakonidy mogą wypełnić niebo setkami ognistych kul. Zobaczcie nagranie poniżej:

Dobra wiadomość jest taka, że Drakonidy to jedne z wielu regularnych deszczy meteorytów. Oznacza to, że już za rok spektakl spadających gwiazd się powtórzy.

Orionidy 2019

Na szczęście to nie ostatnie ciekawe zjawisko, jakie jesienią czeka na wielbicieli obserwacji nocnego nieba a także nie ostatnia noc spadających gwiazd w październiku 2019. Od 2 października aż do 7 listopada w górne warstwy atmosfery ziemskiej wchodzą szybkie meteory z roju Orionidów. Orionidy osiągają prędkość nieco ponad 60 km/sek.

Maksimum roju Orionidów przypada na 21 października.

Maksimum roju Orionidów przypada na 21 października, możemy wtedy oczekiwać około 25 spadających gwiazd na godzinę. Warunki obserwacji maksimum roju Orionidów powinny być w 2019 roku dobre, ponieważ Księżyc będzie w ostatniej kwadrze.

Noce spadających gwiazd. Czym różnią się meteory i meteoryty i meteoroidy?

Często mylimy pojęcia, które mają określać spadające gwiazdy. W sierpniu z całą pewnością czekamy na deszcz meteorów.

  1. Meteoroidy to materia, która krąży w kosmosie.
  2. Meteory to obiekty, które spalają się w atmosferze.
  3. Meteoryty to obiekty, które spadają na ziemię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska