Dzień Gotyku Ceglanego, przypada w sobotę, 19 czerwca. Ale jego obchody w Grudziądzu rozpoczną się już w piątek, 18 czerwca.
Atrakcją zaplanowaną na piątkowy wieczór będzie nocne zwiedzanie gotyckich zabytków Grudziądza. Chętni zbiorą się o g. 22 na skwerze Andrzeja Wajdy, skąd grupę licząca maksymalnie 60 osób oprowadzą przewodnicy Wiesław Podsiadły oraz Krzysztof Przybył. Udział w tym zwiedzaniu jest bezpłatny, ale obowiązkowe są zapisy, które prowadzi Informacja Turystyczna, przy Rynku 3-5, nr tel. 56-46-123-18.
Natomiast na sobotę 19 czerwca zaplanowano warsztaty rodzinne, gry terenowe dla dzieci oraz dorosłych, a także zwiedzanie wieży bazyliki.
- W sobotę, 19 czerwca, o g. 10 w Muzeum przy ul. Wodnej 3-5 rozpoczną się warsztaty rodzinne "Akt lokacyjny - początek historii Grudziądza". Uczestnicy będą czerpali papier i na pamiątkę otrzymają kopię aktu lokacyjnego Grudziądza.
- Także w sobotę, na Górze Zamkowej odbędą się gry terenowe. Pierwsza o g. 12 dla dzieci w wieku 10-15 lat, druga dla osób dorosłych o g. 18. Hasło gier brzmi: "Skarb Krzyżaków".
Na te wydarzenia obowiązują zapisy prowadzone w muzeum w Grudziądzu, pod numerem telefonu 56-46-590-63, wew. 18.
W ramach obchodów Dnia Gotyku Ceglanego w Grudziądzu organizowane jest także zwiedzanie wieży Bazyliki, ale na to wydarzenie nie ma już wolnych miejsc.
Grudziądz jest jednym z siedmiu polskich miast, na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. W naszym województwie leży na nim już tylko Chełmno.
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego (EuRoB) to trasa turystyczna, na której znajdują się miasta mogące poszczycić się ceglaną architekturą gotycką. Trasa ta biegnie przez kraje leżące nad Bałtykiem: Danię, Niemcy i Polskę. Wcześniej udział w projekcie EuRoB brały także miasta z Łotwy, Litwy i Estonii, ale wycofały z niego swój udział.
Polecamy także:
Zwiedzanie zabytkowego budynku Zespołu Szkół Technicznych w ...
