Novo Wladislaw
Dzień imienin miasta nie jest przypadkowy. 20 stycznia 1185 roku pojawiła się pierwsza pisana wzmianka o Inowrocławiu. W dokumencie nadającym przywileje biskupowi włocławskiemu zapisano nazwę Novo Wladislaw. W br. inowrocławianie po raz drugi mieli okazję obchodzić imieniny swojego miasta. Towarzyszyło im sporo imprez kulturalnych
Zainaugurował Turnau
Nie zabrakło gwiazd. Z minirecitalem wystąpił Grzegorz Turnau.
Imieniny Inowrocławia 2006 zainaugurowało spotkanie z Grzegorzem Turnauem. Popularny artysta spotkał się z mieszkańcami w Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej. Opowiadał o swych kontaktach z miastem na soli, a także o najnowszej płycie zatytułowanej "11:11", na której znalazły się trzy piosenki o Inowrocławiu, których premierowe wykonanie miało miejsce latem, podczas koncertu "In Novo Wladislaw". Oczywiście Grzegorz Turnau postanowił sprawić przybyłym na spotkanie miłą niespodziankę i dał minirecital.
Podczas tegorocznych imienin miasta mieszkańcy mieli okazję dwukrotnie odwiedzać Salę Koncertową. Wspaniały koncert dał tam bowiem także wybitny skrzypek Wiktor Pikajzen, któremu towarzyszyli Paweł Radziński (skrzypce) i orkiestra Accademia dell' Arco z Bydgoszczy.
Kolędy w ratuszu
Nie byłoby imienin Inowrocławia bez występu zespołu wokalnego "Pro Arte" pod dyrekcją Anny Drogowskiej. Cieszący się duża popularnością chór zaprezentował się w sali sesyjnej ratusza, czarując melomanów pięknymi głosami i repertuarem - kolędami polskimi i zagranicznymi. Uczestnicy koncertu mieli też okazję wziąć udział w wernisażu wystawy fotografii Adama Markiewicza. Inowrocławianin zaprezentował cykl zdjęć pod tytułem "Od imienin do imienin".
Tortu nie zabrakło
Wielki imieninowy tort podzielony został w Teatrze Miejskim
Czy można wyobrazić sobie święto miasta bez ogromnego tortu? Oczywiście, że nie. Pamiętali o nim także organizatorzy imienin Inowrocławia. Tort tryskający snopami iskier z kolorowymi i smacznymi zdjęciami z różnych zakątków miasta podzielony został w Teatrze Miejskim, zaraz po spektaklu "Kolędarium polskie".
Przybył Jego Eminencja
W imieninach miasta uczestniczył prymas Polski Józef Glemp. Jego Eminencja przewodniczył mszy świętej w kościele Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie, która transmitowana była na cały świat poprzez TVP Polonia. Prymas przebywał także pod pomnikiem Jana Pawła II. Pobyt w Inowrocławiu miał dla kardynała Glempa także symboliczne znaczenia. Tu, w rodzinnych stronach, duchowny zainaugurował obchody 50-lecia swej posługi kapłańskiej.