Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa książka o Inowrocławiu. Bronisław Majewski opisał miasto w średniowieczu

Janusz Brodziński
Bronisław Majewski ze swą najnowszą książką
Bronisław Majewski ze swą najnowszą książką Janusz Brodziński
Rozkochany w rodzinnym Inowrocławiu, niestrudzony popularyzator jego uroków i tajemnic, krajoznawca i organizator turystyki – Bronisław Majewski, napisał i wydał swą kolejną książkę. Nosi tytuł „Inowrocław w średniowieczu”, ma charakter albumowy i jest dziewiątą pozycją w jego autorskim dorobku.

W ZPW „Pozkal”, gdzie wydrukowano i pięknie, w jednolitej szacie oprawiono dotychczasowe pozycje, przygotowane przez „Marpress”, odbyła się promocja nowej pozycji, z udziałem m.in. historyków z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, profesorów Zbigniewa Zyglewskiego i Zdzisława Biegańskiego. Padło wiele słów uznania zarówno pod adresem autora, jak i książki oraz drukarni i firmy „Marpres”, które przygotowały tę pracę do wydania.

Inowrocław jest jednym z najstarszych miast polskich. Prawa miejskie uzyskał wcześniej, niż Wrocław, Poznań czy Kraków. Stało się to za czasów księcia Kazimierza Konradowica, zwanego również Kujawskim, który w 1231 r. objął ówczesną osadę we władania i uczynił zeń swą siedzibę i stolicę Księstwa Kujawskiego.

Był to władca bardzo energiczny i przedsiębiorczy, którego poczynania, jak np. budowa zamku, sprowadzenie franciszkanów, fortyfikacja miasta murem i inne przedsięwzięcia sprawiły, że Inowrocław stał się na długie lata ważnym w skali kraju ośrodkiem życia politycznego, gospodarczego i społecznego, jako miejsce zjazdów i układów władców, a od XIV wieku stolicą województwa inowrocławskiego. A sam książę Kazimierz stał się, poprzez syna – Władysława Łokietka i wnuka – Kazimierza Wielkiego, protoplastą ostatniej królewskiej gałęzi dynastii Piastów.

Założyciel Inowrocławia, książę Kazimierz doczekał się książki

I właśnie tamte znaczące czasy obrał sobie Bronisław Majewski za temat swej ciekawej, pełnej interesujących szczegółów i odniesień także do tego, co ważnego działo się wtedy w Polsce i poza nią. Szczególnym walorem tego wydawnictwa jest bogactwo atrakcyjnych, często mało znanych, albo szerzej nie znanych w ogóle ilustracji – portretów, postaci i scen, map, pieczęci i ważnych dokumentów, różnych budowli, ich stanu dawnego i pozostałości współczesnych.

Prof. Zbigniew Zyglewski z UKW napisał we wstępie do książki, że nieustanne przypominanie o przeszłości tego miasta wydaje się być czymś naturalnym, gdyż kształtuje poczucie dumy wśród jego mieszkańców, a przyjezdnym daje garść informacji o przeszłości i orientację w przestrzeni miasta, która dawno zaginęła. Zasługą autora i książki jest to, że przypominają tę wielkość i znaczenie miasta w tak odległych czasach.

LICZ SIĘ ZE ŚWIĘTAMI - MIKOŁAJ DO WYNAJĘCIA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska