Założyciel miasta Inowrocławia i twórca księstwa kujawskiego, protoplasta ostatniej piastowskiej gałęzi królów Polski, Kazimierz Konradowic nie miał szczęścia do historyków. Pomijany w różnych pocztach królewskich i piastowskich, chociaż rola jego była niepoślednia, doczekał się ledwie przyczynkowych opracowań biograficznych w niektórych opracowaniach zbiorowych.
Na szczęście, głównie za sprawą działającego od pięciu lat w Inowrocławiu Stowarzyszenia Imienia Księcia Kazimierza Kujawskiego, jego postać zaczęła budzić coraz większe zaciekawienie i popularność. Przypomnijmy, że jego imię otrzymała, istniejąca w Inowrocławiu od dwóch lat, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości - pierwsza samodzielna uczelnia w tym mieście. Naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu osobą księcia wyszli autorzy kilku publikacji zawartych w wydanej ostatnio książce pt. „Książę Kazimierz Konradowic i Kujawy jego czasów”. Książka ukazała się pod redakcją dr. hab. Dariusza Karczewskiego - profesora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Podsumowuje ona dotychczasową wiedzę historyczną o życiu i działalności księcia oraz uwypukla dziedziny, w których on się szczególnie zasłużył. A na czele jego najważniejszych dokonań należy wymienić nadanie około 1238 roku praw miejskich Inowrocławiowi, obranemu na siedzibę i stolicę, budowę w nim zamku oraz założenie trzeciego na ziemiach polskich klasztoru franciszkanów, który odegrał znaczącą rolę w późniejszych dziejach miasta, jako miejsce ważnych spotkań, decyzji i układów.
W tym roku, 14 grudnia minie 750 rocznica śmierci księcia Kazimierza. Także z tego względu warto przypomnieć i bliżej poznać tę zasłużoną dla miasta postać.
Okazją będzie promocja wspomnianej książki w jutrzejszy piątek, 24 bm. o godz. 11 w Sali Kryształowej sanatorium Solanki Medical SPA przy ul. Wilkońskiego 23. Wstęp wolny. Organizatorami ciekawie zapowiadającego się spotkania, z udziałem redaktora książki, są: Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia.
Lech Wałęsa w Inowrocławiu o współpracy z SB