https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe dane z kujawsko-pomorskiego rynku pracy. Tyle mamy obecnie bezrobotnych

Katarzyna Piojda
Jesienią tego roku nastąpił spadek liczby osób bez zatrudnienia, ale powodów do wielkiej radości nie ma.
Jesienią tego roku nastąpił spadek liczby osób bez zatrudnienia, ale powodów do wielkiej radości nie ma. Robert Wozniak
Bezrobocie w województwie kujawsko-pomorskim po wakacjach nam spadło, co cieszy. Radość nie powinna być jednak wielka, bo to spadek tylko o 133 osoby.

Mamy w regionie 52 756 zarejestrowanych bezrobotnych. Tak wynika z nowych, dotyczących września, danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu. Zazwyczaj po wakacjach grono bezrobotnych nam się poszerza, ponieważ kończą się prace sezonowe i przybywa absolwentów szkół, którzy się rejestrują w pośredniakach. Jesienią tego roku nastąpił spadek liczby osób bez zatrudnienia, ale powodów do wielkiej radości nie ma. To dlatego, że ten spadek jest niewielki. W spisach powiatowych urzędów pracy widnieją 133 osoby mniej niż pod koniec sierpnia, ale też 329 więcej niż we wrześniu zeszłego roku.

Przybyło nam (co też dziwi o tej porze roku) ofert pracy. - Pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy 3936 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej - wskazuje WUP. - Jest to prawie 15 procent więcej niż w poprzednim miesiącu, ale o 1,6 proc. mniej niż we wrześniu ubiegłego roku.

Stopa bezrobocia pozostaje na jednakowym poziomie. - W końcu września 2024 roku wstępna stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,9 proc. i była taka sama jak w sierpniu br. i we wrześniu 2023 roku - informują przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Kujawsko-Pomorskie pod względem stopy bezrobocia uplasowało się na 12. pozycji wśród 16 województw.

Stopa bezrobocia we wrześniu w Polsce

Możemy tutaj pozazdrościć średniej krajowej. Szacunkowa stopa bezrobocia we wrześniu tego roku wyniosła bowiem 5 proc. Taką informację przekazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednym z powodów tego, że po wakacjach nie przybyło bezrobotnych, stała się pogoda. Wrzesień był wyjątkowo ciepły, więc kontynuowano prace sezonowe m.in. w budownictwie, rolnictwie i usługach turystycznych.

Dla porównania: bezrobotnych tym razem przybyło w lipcu, czyli w jednym z tych miesięcy, kiedy najmniej ludzi powinno szukać zajęcia, bo przecież ofert latem pokazuje się najwięcej.

Patrząc na sytuację na rynku pracy w Polsce, nie widać (przynajmniej jeszcze) skutków powodzi w odniesieniu do poziomu zatrudnienia. - Nie ma widocznych w statystykach bezrobotnych konsekwencji związanych z powodzią - zaznacza Mariusz Zielonka, ekspert Konfederacji Lewiatan. - Dane szacunkowe pokazują zwyczajową zmienność stopy bezrobocia na poziomie powiatów, na których występuje stan klęski żywiołowej. Zgodnie z tym, co wskazywaliśmy w sierpniu, konsekwencje powodzi znajdą swoje odzwierciedlenie dopiero w październiku.

Ukraińcy także są obecni na regionalnym rynku pracy. W samym pierwszym półroczu pracodawcy z naszego terenu przekazali prawie 17,4 tysięcy powiadomień o podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy. U nas najczęściej cudzoziemcy, pochodzący ze Wschodu, są zatrudniani w firmach produkcyjnych, transporcie i magazynach, ale też w biurach. Przeważnie pracują na umowę zlecenie, rzadziej na etatach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska