Grudziądzka elektrownia gazowa ma być największą w kraju - jej moc sięgnie około 860 megawatów, a nowoczesne rozwiązania technologiczne zmniejszą negatywny wpływ na środowisko. - Takie obiekty gazowe emitują dużo mniej dwutlenku węgla niż węglowe - tłumaczy Beata Ostrowska, rzeczniczka Grupy Energa, która jest inwestorem przedsięwzięcia.
Przeczytaj też: Elektrownia może powstać Żarnowcu
Negocjacje umów przyłączeniowych trwają. Uruchomienie elektrowni planowane jest na 2016 rok.
Drugą ważną inwestycją jest budowa nowego bloku gazowego w ramach Elektrociepłowni Bydgoszcz. Odpowiada za nią Polska Grupa Energetyczna. Ogłoszono już przetarg na wykonawcę. Do 17 lutego zbierane będą wnioski.
Czytaj również: Elektrownia atomowa Olkiluoto. Firma KMW Engineering z Solca Kujawskiego ma tam problem ze związkami zawodowymi
Podobna elektrownia powstanie też we Włocławku. Inwestorem jest spółka Orlen. Umowa z wykonawcą ma być podpisana do końca pierwszego półrocza. Rozpoczęcie budowy planowane jest jeszcze w tym roku, a oddanie w 2014. Zdaniem Marka Serafina, _członka zarządu PKN Orlen _to ważny projekt. Powstaną nowe miejsca pracy, rozwinie się infrastruktura, zapewnione będą też nowe wpływy do budżetu miasta.
- W północnej części kraju jest mniej źródeł energii - zauważa Ostrowska. - Dzięki takim inwestycjom zwiększy się bezpieczeństwo energetyczne Polski.
Czytaj: Włocławek. Elektrownia za 630 mln euro
A co z ceną? - Mamy stare elektrownie, które działają, ale już wkrótce mogą nie nadążać z produkcją - mówi Tomasz Chmal, ekspert rynku energetycznego z Instytutu Sobieskiego. - Jeśli chcemy nowe, lepsze źródła musimy budować, a są to dodatkowe koszty. Cena będzie rosła, bo musi. Żyliśmy długo w przeświadczeniu, że energia jest i już. Nasza wiedza na temat energetyki nie jest duża, ale będzie wzrastała wraz z wysokością rachunków. O ile? To wielka niewiadoma, ale dotknie każdego.
