Rewitalizacja to modne ostatnio słowo, odmieniane przez wszystkie przypadki. Oznacza przywracanie do życia społeczno-gospodarczego zaniedbanych dzielnic miast. Nikogo nie trzeba przekonywać, że taką dzielnicą jest we Włocławku śródmieście, które w sposób negatywny wpływa na wizerunek miasta. Ta sytuacja ma się wkrótce zmienić, choć nie będą to zmiany nagłe. Wkrótce zostanie postawiony pierwszy krok.
We włocławskim ratuszu trwają prace nad Lokalnym Programem Rewitalizacji Śródmieścia. Jest to dokument potrzebny do ubiegania się o pieniądze unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego. - Miasto otrzymało na rewitalizację prawie dwanaście milionów euro z unijnej kasy. To dwa razy tyle, co Grudziądz i znacznie więcej, w przeliczeniu na mieszkańca, niż Toruń - przypomina Jacek Kuźniewicz, zastępca prezydenta do spraw rozwoju. Unijna kwota plus niezbędny "wkład własny" dają w sumie prawie 85 milionów złotych, które zostaną przeznaczone na zmianę oblicza centrum Włocławka.
Jednym z założeń rewitalizacji jest aktywizacja zawodowa mieszkańców tego terenu. W przypadku Włocławka to wyjątkowo ambitne zadanie. Zdecydowana większość osób, mieszkających w rejonie ulic Łęgskiej, Tumskiej, Żabiej, Cyganki, 3 Maja, to podopieczni pomocy społecznej, nie zainteresowani żadną pracą. Przypomnijmy, że jest to drugie podejście do rewitalizacji w ciągu ostatnich kilku lat. - Już w poprzedniej kadencji włocławski samorząd podjął kroki formalno-prawne w celu rozpoczęcia rewitalizacji, ale niewiele się zdarzyło - mówi Jacek Kuźniewicz. - _Podjęte wówczas przez Radę Miasta decyzje nie zostały skonsumowane. A szkoda, bowiem gdyby zrobiono pierwszy krok, dziś byłoby zapewne łatwiej - _mówi Jacek Kuź-niewicz, wskazując budynek przy Żabiej 12 A, który miał być wyremontowany dla centrum organizacji pozarządowych.

Biznes
Czas minął, pieniądze się skończyły a projekt nie doczekał się realizacji. Teraz o wydatkowaniu unijnych pieniędzy zgodnie z ich przeznaczeniem ma decydować przygotowywany właśnie Lokalny Program Rewitalizacji, w którego opracowaniu doradza władzom miasta firma DGA z Poznania, będąca m.in. współtwór- cą podobnego dokumentu dla miasta Torunia.