Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowe obostrzenia: od 1 lutego 2021 otwarte galerie handlowe, godziny dla seniorów zniesione. Uczniowie nie wracają do szkół

Marta Zalewska
Marta Zalewska
Rząd w większości przedłużył obowiązujące obostrzenia do 14 lutego 2021. Zdecydował się jednak na wprowadzenie kilku zmian w obowiązujących ograniczeniach.Od 1 lutego 2021 zniesione zostaną wybrane obostrzenia. Szczegóły na kolejnych zdjęciach - przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.
Rząd w większości przedłużył obowiązujące obostrzenia do 14 lutego 2021. Zdecydował się jednak na wprowadzenie kilku zmian w obowiązujących ograniczeniach.Od 1 lutego 2021 zniesione zostaną wybrane obostrzenia. Szczegóły na kolejnych zdjęciach - przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo. Aneta Zurek /
Nowe obostrzenia w trakcie pandemii Covid-19 będą obowiązywały od 1 lutego 2021. Na razie rząd otwiera jedynie sklepy w galeriach handlowych i instytucje kultury. Zniesione zostają także godziny dla seniorów. Jak zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia, pozostałe obostrzenia zostają przedłużone do 14 lutego 2021.

Zobacz wideo: Kalkulator kolejki szczepionkowej Covid-19

Nowe obostrzenia od 1 lutego 2021

Polscy przedsiębiorcy niecierpliwie czekają na zniesienie obostrzeń. Wielu z nich twierdzi, że jeśli rząd nie zmieni swojej polityki w czasie pandemii Covid-19, wiele biznesów upadnie.

Głos w kwestii nowych obostrzeń zabrał Adam Niedzielski, minister zdrowia. W czwartek, 28 stycznia 2021 roku, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ogłosił plany rządu dotyczące zmiany obostrzeń i przedstawił aktualną sytuację epidemiczną w Polsce.

Minister zdrowia podkreślił, że notujemy stopniowy spadek dziennej liczby zakażeń i liczby zgonów. Ma to również wpływ na sytuację w szpitalach - spada liczba hospitalizacji. Sytuacja w Polsce wydaje się ustabilizowana. - Jest to zasługa dyscypliny społecznej, którą zachowaliśmy w okresie ferii, więc można uznać, że były to dobre decyzje - podkreślił minister.

Pomimo ustabilizowanej sytuacji w Polsce, przy podejmowaniu decyzji rząd bierze również pod uwagę sytuację międzynarodową i nowe mutacje koronawirusa.

W związku z tym, rząd zdecydował się jedynie na otwarcie sklepów w galeriach handlowych oraz galerii sztuki (z zachowaniem reżimu sanitarnego) od 1 lutego 2021 roku. Dodatkowo, zapowiedziano zniesienie godzin dla seniora z początkiem lutego. Obowiązywanie pozostałych obostrzeń zostaje przedłużone do 14 lutego 2021 roku. Ewentualne luzowanie obostrzeń może nastąpić dopiero po tej dacie.

- Decyzja, którą podjęliśmy, sprowadza się do przedłużenia tych zasad, które obowiązują do 14 lutego 2021 - wyjaśnił minister Niedzielski.

Otwarcie galerii handlowych

Oznacza to, że tylko sklepy w galeriach handlowych i instytucje kultury: galerie sztuki i muzea zostaną otwarte od 1 lutego 2021.

O otwarcie galerii handlowych od 1 lutego 2021 kilka dni temu postulował już m.in. wicepremier Jarosław Gowin, zaznaczając jednocześnie, że tylko tę branżę należy odmrozić tak szybko. Szczegóły w materiale poniżej:

Koniec godzin dla seniorów od 1 lutego

W odpowiedzi na apel przedsiębiorców rząd zdecydował się również na zniesienie godzin dla seniorów od 1 lutego 2021.

Koniec nauki zdalnej?

Uczniowie nie wrócą również do szkół, chociaż i tak nie przewidywano tego tak szybko.

Końca nauki zdalnej od 1 lutego 2021 nie zapowiadał bowiem Przemysław Czarnek, minister edukacji. Podczas specjalnej konferencji prasowej podkreślał, że opracowywane są wytyczne sanitarne dla klas IV-VIII SP, ale wszystko zależy od rozwoju epidemii. - Na decyzje co do dalszych kroków trzeba poczekać. Przygotowujemy się na różne możliwości. Może się też zdarzyć, że będą decyzje o powrocie do nauki zdalnej klas I-III. Wszystko zależy od epidemii - mówił minister edukacji.

Zmiany w obostrzeniach 2021

Kilka dni temu rząd wprowadził inne zmiany w obostrzeniach. Od 23 stycznia 2021 zniesiono m.in. obowiązek kwarantanny po przyjeździe do Polski dla osób, które wykażą negatywny wynik testu na Covid-19. Szczegóły w materiale poniżej:

Okazje

Szukasz prezentu dla dziewczyny, partnerki, żony?

Szukasz prezentu dla chłopaka, partnera, męża?

Słodki prezent sprawdzi się na pewno

A może coś bardziej szalonego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska