Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe połączenie z Bydgoszczy! Od 2 sierpnia polecimy do Kijowa!

(maw)
Filip Kowalkowski/archiwum
2 sierpnia wystartuje pierwszy samolot z Bydgoszczy na lotnisko Żuliany w Kijowie. Połączenie obsługuje PLL LOT. To drugi ukraiński kierunek tego przewoźnika. Od sierpnia 2017 roku roku możemy polecieć z naszego portu do Lwowa.

Loty z Bydgoszczy do Lwowa cieszą się dużym powodzeniem. Władze portu, marszałek województwa i PLL LOT są przekonani, że tak samo będzie w przypadku Kijowa. - Nowy kierunek to doskonała wiadomość nie tylko dla mieszkańców naszego regionu, ale również dla przybywających do nas licznie gości z Ukrainy. Trzeba pamiętać, że wiele firm z Kujawsko-Pomorskiego prowadzi swoje interesy na Ukrainie, a ich przedstawiciele regularnie odwiedzają Kijów w celach biznesowych. Teraz będą mogli dotrzeć tam bezpośrednio z Bydgoszczy w mniej niż 2 godziny - mówi Tomasz Moraczewski, prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz.

Nowe połączenie będzie dostępne w każdy poniedziałek i piątek. Pasażerowie do Kijowa będą podróżować samolotami Embraer 170, 175 i 195 zabierającymi na pokład odpowiednio: 70, 82 oraz od 112 do 118 pasażerów. Maszyny będą startować z Kijowa o godz. 23.40 i lądować w Bydgoszczy o godz. 00.40. Godzina wylotu z Bydgoszczy to 5.10, a przylot do Kijowa - 8.00 (z uwzględnieniem różnicy czasu). Czas przelotu - ok. 1 godz. i 50 minut - to doskonała alternatywa dla podróży samochodem, pociągiem czy busem. Dodatkowo pozwala ominąć kolejki na polsko-ukraińskim lądowym przejściu granicznym. Bilety już można kupować na www.lot.com i w biurach podróży. Cena - od 205 zł w obie strony.

- Zakładamy znaczący wzrost popytu na rejsy na Ukrainę, także z Bydgoszczy. Sprzyja temu m.in. znaczący wzrost liczby pozwoleń na pracę dla mieszkańców Ukrainy w Polsce, których liczba do końca 2018 roku może wynieść ponad 3 miliony. Co istotne, 2/3 Ukraińców z regionu kujawsko-pomorskiego pochodzi z okolic Kijowa - podkreśla Adrian Kubicki, dyrektor komunikacji korporacyjnej w LOT.

Kijów to już drugie po Lwowie ukraińskie miasto, do którego latamy z PLB. Loty do Lwowa ruszyły w sierpniu ubiegłego roku. - To był strzał w dziesiątkę. Liczymy na to samo w przypadku Kijowa. Rozważamy kolejne kierunki z różnych miast w Polsce. W Bydgoszczy nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa - zapewnia Adrian Kubicki.

Pierwszy kwartał tego roku był dla Portu Lotniczego w Bydgoszczy najlepszym w historii. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2018 roku skorzystało z niego ponad 75 tys. pasażerów, o 25 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. - Informacja o rosnącej liczbie pasażerów jest tym, na co od dawna czekamy jako główny udziałowiec portu. Biorąc pod uwagę uruchamianą obecnie nową linię wschodnią, jestem przekonany, że ten trend się utrzyma. Tym bardziej, że utrzymane są codzienne loty do Frankfurtu, jednego z głównych lotnisk przesiadkowych Europy - mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa.

To nie koniec dobrych wiadomości dla pasażerów. Wkrótce zakończy się przebudowa terminala i rozbudowa parkingu. Z parkingu będzie można korzystać używając aplikacji w telefonie.

Znamy wstępne koncepcje nowego osiedla mieszkaniowego "BociaNowego", które w ciągu najbliższych lat ma powstać na poprzemysłowych terenach w okolicy ul. Rycerskiej w Bydgoszczy. Za przedsięwzięcie jest odpowiedzialna firma Moderator Inwestycje.1,5 tys. mieszkań, handel, usługi, działania artystyczne - tak ma wyglądać osiedle BociaNowe, które powstanie u zbiegu ul. Rycerskiej i Zygmunta Augusta.  Ma zmienić okolicę i sposób myślenia o tej części miasta.Właśnie  trwają prace projektowe, którymi zajmują się  dwie pracownie architektoniczne - warszawska WXCA i bydgoska ArchHouse. - Wstępne koncepcje są dwie - warszawska jest bardziej spektakularna, wielkomiejska, bydgoska z kolei bardziej kameralna - informuje Adam Gudell, prezes Moderatora. - Skłaniamy się bardziej ku tej pierwszej, ale decyzje jeszcze nie zapadły.Pomysł stołecznych architektów zakłada nieco wyższą zabudowę od strony torowiska i niższą, idącą w kierunku Śródmieścia. - Zostawimy budynek frontowy, w którym kiedyś znajdował się dworzec, a później Urząd Celny - mówi Gudell. - To będzie niejako brama do osiedla i to właśnie  tam znajdą się lokale handlowo-usługowo-społeczne, z których będą korzystać wszyscy bydgoszczanie. Zbyt wiele nie uda się natomiast zachować z dawnych hal PKP. - Zostawimy parę charakterystycznych elementów, by przypominały historię tego miejsca - dodaje Gudell. Na nowym osiedlu, na którym pierwsza łopata ma zostać wbita wiosną przyszłego roku, pojawi się ok.  1,5 tys. mieszkań, a także place zabaw, mała architektura i podziemny parking. Całe BociaNowe ma być gotowe w ciągu siedmiu, ośmiu lat. - Wiele zależy jednak od miasta i inwestycji dotyczących zmiany układu drogowego w okolicy - mówi Gudell. - Trwa też przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego . Powinien być gotowy pod koniec tego roku.

Rewolucja w bydgoskim Śródmieściu! Tak będzie wyglądać Bocia...

W czwartek dużo słońca w całym kraju. Kolejne dni ciepłe i bez opadów (źródło TVN/X-News):

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska