MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe produkty IMGW dla rolnictwa. Mapy w internecie pokażą rolnikowi, jaka jest wilgotność gleby

Marek Weckwerth
Raz jest sucho, innym razem tak mokro, że woda zalewa uprawy. Nowe mapy IMiGW – PIB pomogą rolnikom w prognozowaniu wilgotności gleby
Raz jest sucho, innym razem tak mokro, że woda zalewa uprawy. Nowe mapy IMiGW – PIB pomogą rolnikom w prognozowaniu wilgotności gleby Marek Weckwerth
To dobra wiadomość dla rolników: IMiGW - PIB przygotował dla nich mapy internetowe z prognozami wilgotności gleby oraz obrazujące niedobór i nadmiar opadów. Nowe produkty są bezpłatne.

Na mapach pokazane są prognozy wilgotności gleby na najbliższe 7 dni w dwóch warstwach (7- 28 cm i 28 -100 cm).

Jak wyjaśnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMiGW - PIB) prognozy tworzone są przy użyciu modelu sztucznej inteligencji, który uwzględnia wcześniejsze dane o wilgotności gleby oraz prognozy temperatury i opadów przygotowywane przez Europejskie Centrum Prognoz Pogody (ECMWF).

Dodatkowo, na mapach można zobaczyć jak wiarygodna jest prognoza (bardzo dobra, dobra, słaba), co jest oceniane na podstawie analizy 50 różnych prognoz.

Według danych na piątek 23 sierpnia (tj. po sporych opadach w poniedziałek i środę) wilgotność gleby w województwie kujawsko-pomorskim była bardzo zróżnicowana – od 20 do 65 proc.

Najmniejsza wilgotność rozkładała się w pasie północno- zachodnim (ale nie bezpośrednio przy zachodniej granicy regionu), a także w strefie południowo- wschodniej. Najwięcej wilgoci było w pasie centralnym (od południa do północy) i południowym.

Według prognozy do niedzieli – mimo upału przekraczającego 30 stopni Celsjusza – właściwie nic się nie zmieni. Niewielkie zmiany przewidywane są także do końca miesiąca.

Niedobór i nadmiar opadów

Okresy niedoborów opadów to liczba dni, kiedy nie było deszczu lub gdy suma opadów była mniejsza niż ustalony próg wieloletni. Z kolei okresy nadmiarów to dni, kiedy opady przekraczały ustalone wartości.

W rolnictwie ważne jest, jak często występują dni z różnymi ilościami opadów, zwłaszcza w okresie wegetacji roślin.
W polskim klimacie jednym z najgroźniejszych zjawisk dla upraw są susze, spowodowane brakiem opadów. Co istotne, małe ilości deszczu, które szybko odparowują, nie przynoszą roślinom korzyści, ponieważ woda nie zdąży wsiąknąć w glebę.

To też może Cię zainteresować

Dla celów rolniczych interesująca jest częstość występowania dni o różnych wartościach sum dobowych w przebiegu rocznym, a szczególnie w okresie wegetacyjnym.

Z badań przeprowadzonych przez różnych badaczy wynika, że prawidłowy rozwój roślin zakłócają okresy bezopadowe trwające co najmniej 11 dni, przy czym im dłuższy jest okres bezopadowy, tym opad potrzebny do jego przerwania jest wyższy. Zatem za okres suchy przyjmuje się taki, który rozpoczyna się dniem bez opadu atmosferycznego, a w trakcie jego trwania występują dni bez opadów lub pojedyncze dni z opadem nieprzekraczającym założonego progu.

Wiadomo natomiast, że rośliny niejednakowo reagują zarówno na nadmiar jak i niedobór opadów w różnych fazach rozwojowych, co w konsekwencji przekłada się na wysokość plonów.

Podczas gdy śladowe opady nie mają znaczenia dla rozwoju roślin, to bardzo wysokie sumy opadów również są mało użyteczne dla roślin, szczególnie na terenach o bardziej zróżnicowanej rzeźbie terenu. Po bardziej intensywnych opadach cała ich ilość spływa po powierzchni gruntu i tylko niewielka ilość wsiąka w głąb, a silny spływ powierzchniowy powoduje erozję gleby.

Dlatego stworzono produkt, który monitoruje zarówno niedobory, jak i nadmiary opadów. Uwzględnia różne potrzeby roślin w zależności od pory roku, biorąc pod uwagę zarówno okres wiosenno-letni, jak i jesienno-zimowy.

* Prognozy dostępne są bezpłatnie i dostępne w serwisie agrometeo.imgw.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska