Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy dotyczące terminów stosowania nawozów. Jesienią możliwe jest późniejsze nawożenie

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Rolnik sam powinien ocenić (uwzględniając panujące warunki pogodowe), możliwość wykonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia
Rolnik sam powinien ocenić (uwzględniając panujące warunki pogodowe), możliwość wykonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia Pixabay
Zmienia się klimat, więc przepisy dotyczące terminów stosowania nawozów jesienią też musiały się zmienić. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest późniejsze nawożenie.

Spis treści

- Każdy porządny rolnik wie, kiedy należy zastosować nawożenie, żeby gleba i uprawy z tego skorzystały i aby nie marnować cennych substancji - uważa Marek Klonecki, rolnik z Jeżewa (pow. świecki), który stosuje wyłącznie nawozy naturalne.

Zdarzały się złe przykłady

Przyznaje jednak, że zdarzały się przypadki np. wywożenia obornika na zamarznięty grunt. - To głupota i brak rozsądku! - dodaje.
Jednak zdecydowana większość kujawsko - pomorskich rolników nie łamie prawa i zachowuje zdrowy rozsądek. Wcześniej denerwowały ich sztywne terminy nawożenia, nawet wówczas, gdy było ciepło.

- W związku z zapytaniami dotyczącymi terminów jesiennego stosowania nawozów przypominamy, że w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest późniejsze, niż przewidziane w rozporządzeniu okresy nawożenia, stosowanie nawozów zawierających w składzie azot na gruntach ornych - podało ministerstwo rolnictwa.

Trzeba obserwować pogodę i rozsądnie podejmować decyzje

Resort zauważa, że niekorzystne warunki pogodowe najczęściej występują lokalnie, dlatego rolnik powinien samodzielnie ocenić (uwzględniając panujące warunki pogodowe), możliwość wykonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia.

- Należy jednak pamiętać o tym, że nawożenie w takich sytuacjach nie może być wykonywane później niż do końca listopada. Nie można również nawozić w przypadku, kiedy gleba jest zamarznięta, zalana wodą, nasycona wodą lub przykryta śniegiem - podkreśla ministerstwo rolnictwa.

Przypomina także o terminach stosowania nawozów. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie tzw. programu azotanowego graniczne terminy stosowania nawozów są następujące:

  • nawozów naturalnych stałych na gruntach ornych - 31 października, a na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych – 30 listopada;
  • nawozów azotowych mineralnych i nawozów naturalnych płynnych na gruntach ornych - 20 października (dla niektórych gmin to 15 października albo 25 października), a na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych to 31 października.

Nie dotyczy upraw pod osłonami i upraw kontenerowych

W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest stosowanie nawozów zawierających w składzie azot na gruntach ornych w późniejszym terminie (szczegóły na: www.gov.pl/web/rolnictwo). Nie dotyczy to jednak nawożenia upraw pod osłonami oraz upraw kontenerowych.

To też może Cię zainteresować

O elastyczne podejście do jesiennego terminu stosowania nawozów od dawna zabiegały izby rolnicze. Zmiany nastąpiły po przyjęciu rozporządzenia Rady Ministrów z 31 stycznia 2023 r. w sprawie Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (Dz. U. 2023 poz. 244).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska