Nasza Loteria

Afrykański pomór świń w Kujawsko-Pomorskiem. Region skutecznie się broni ale zagrożenie wciąż jest bardzo duże

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Szczególnie dla właścicieli dużych stad trzody chlewnej, bioasekuracja jest bardzo ważna. Bo walka z wirusem trwa.
Szczególnie dla właścicieli dużych stad trzody chlewnej, bioasekuracja jest bardzo ważna. Bo walka z wirusem trwa. Lucyna Talaśka-Klich
Na razie woj. kujawsko-pomorskie wygrywa kolejne bitwy z afrykańskim pomorem świń (ASF), ale wojna z wirusem trwa.

Spis treści

- Województwo kujawsko-pomorskie jest ostatnim województwem, w którym nie stwierdzono ognisk ASF ani u dzików ani u świń - podkreśla lek. wet. Wojciech Młynarek, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Wróg zbliża się do granic

Jednak zagrożenie tą groźną dla świń domowych i dzików chorobą wirusową nie maleje.

Jak podaje Inspekcja Weterynaryjna 15 września br. zostało potwierdzone zakażenie ASF u odstrzelonego dzika w gminie Kisielice (w pow. iławskim, woj. warmińsko-mazurskie) tj. około 2 km od granicy z województwem kujawsko-pomorskim i powiatem grudziądzkim.

Wojciech Młynarek wyjaśnia, że w związku z tym gmina Łasin w pow. grudziądzkim znalazła się w obszarze objętym ograniczeniami II (obszar różowy) co spowodowało, że na hodowców świń w tej gminie zostały nałożone dodatkowe restrykcje: obowiązek posiadania „Planu bezpieczeństwa biologicznego”; obowiązek posiadania ogrodzenia; badanie kliniczne (sekcja) wszystkich świń padłych; zakaz wykorzystywania w pomieszczeniach, w których są utrzymywane świnie słomy na ściółkę dla zwierząt, pochodzącej z obszarów II i III, chyba że tę słomę poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa ASF lub składowano w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej przez 90 dni przed jej wykorzystaniem; zakaz karmienia świń zielonką lub ziarnem pochodzącym z obszarów II i III, chyba że tę zielonkę lub ziarno poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa ASF lub składowana w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej przez 30 dni przed ich podaniem świniom.

Zdaniem inspekcji w walce z afrykańskim pomorem świń w Kujawsko-Pomorskiem efekty przynosi kontrola liczebności dzików i odstrzał sanitarny (prowadzony od 7 września 2022 r.). Stosowane są także bariery zapachowe, mające na celu ograniczenie lub zatrzymanie migracji dzików, z terenów występowania afrykańskiego pomoru świń. Ta wzdłuż granic woj. kujawsko-pomorskiego, ma około 500 km.

To też może Cię zainteresować

W III kwartale 2023 roku w woj. kujawsko-pomorskim przeprowadzono 57 szkoleń dla hodowców, lekarzy weterynarii, leśników oraz myśliwych, rozdano około 6 tys. ulotek dotyczących podstawowych zasad bioasekuracji przed ASF. Zrealizowano 2675 kontroli bioasekuracji gospodarstw utrzymujących świnie.

Można dostać wsparcie, a nabór wniosków potrwa dłużej

Wojciech Młynarek zauważa, że stwierdzane nieprawidłowości wciąż dotyczą zasad bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie. Chodzi m.in. o: brak zabezpieczenia budynków inwentarskich przed dostępem innych zwierząt; brak mat dezynfekcyjnych; brak spisu świń; brak monitoringu i zwalczania gryzoni, itd.). - Pomimo możliwości uzyskania wsparcia finansowego czy braku konieczności poniesienia nakładów finansowych na poprawę niektórych elementów bioasekuracji! - dodaje lekarz.

- Nabór wniosków w ramach interwencji związanych z pomocą na inwestycje zapobiegające ASF został wydłużony do 20 października br. - informuje Jolanta Sobecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Nabór jest prowadzony wyłącznie drogą internetową – przez PUE ARiMR. Pomoc można przeznaczyć m. in. na: wykonanie ogrodzenia, utworzenie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenia do dezynfekcji, zapewnienie możliwości zdezynfekowania się osób zajmujących się obsługą świń, budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy, posadowienie silosu na paszę gotową lub zboże przeznaczone na paszę i zapewnienie utrzymywania świń odrębnie od innych zwierząt. Szczegóły na: www.gov.pl/web/arimr.

Zasady wciąż ważne, bo wirus nie odpuszcza

A pewne jest to, że wciąż trzeba dbać o bioasekurację. Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej uważa, że uproszczenia dotyczące utrzymywania świń w małych stadach, nie pomogą w walce w ASF-em. Jego zdaniem bardzo ważne jest, by wszyscy właściciele świń, nawet ci, którzy mają zaledwie kilka sztuk zwierząt, nie zapominali o przestrzeganiu zasad bioasekuracji. Bo to wpływa na cały rynek rolny, także m.in. na zapotrzebowanie na zboża paszowe. Poza tym, im bliżej jest ognisko wystąpienia choroby, tym ceny w skupie trzody są niższe.

Wojciech Młynarek: - Niepokojącym zjawiskiem jest również małe zainteresowanie hodowców udziałem w organizowanych szkoleniach czy akcjach informacyjnych. W ostatnim szkoleniu zorganizowanym dla 3 gmin jednego z powiatów udział wzięło tylko 2 hodowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska