Organizatorem jest Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy, który zaprasza w sobotę od godz. 10.00 na taras Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej.
Udział jest bezpłatny, jako że projekt jest współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszczy.
Plan sobotniej imprezy:
• 10:00 - 10:30 rejestracja uczestników, oficjalna inauguracja nowych questów oraz kilka słów o zasadach i aplikacji;
• 10:30 - 10:40 podział na 2 grupy i udanie się na przystanki komunikacji miejskiej (ul. Focha) na dwie trasy questów;
• 11:15 - 13:15 quest "Zielony Myślęcinek" - start przy Jeździeckiej 5 (dojazd linia 52);
• 11:20 - 13:20 quest "Fordon - miasto czy dzielnica?" - start przystanek Dworzec Fordon (dojazd 5+74);
• 13:20 - 14:10 przejazd komunikacją miejską na start trzeciego questu. (1. grupa linia 52+5; 2. grupa linia 81+10+9);
• 14:10 - 15:40 quest "Przemysłowa Bydgoszcz" start przystanek Dworcowa/ Matejki;
• 15:40 - 16:30 kawiarnia „Nowe Miejsce” - podsumowanie, wręczenie odznak i dyplomów, zakończenie imprezy.
Trzeba rozszyfrować zagadki
Questy to odkrywcze zwiedzanie z rymowanymi zagadkami, polegają na ich rozszyfrowaniu i przechodzeniu od miejsca do miejsca, poznając w ten sposób teren.
- To nowa forma, która zdobywa coraz więcej entuzjastów. Nie wymagają obsługi ani znakowania w terenie i dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili – wyjaśnia Leszek Umiński, prezes Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy.
Osoby zwiedzające i zdobywające dany quest mogą robić to samodzielnie, ale mogą też uczestniczyć w wycieczce grupowej z przewodnikiem, który nadzoruje i wspiera grupę. Zwiedzanie można również organizować w formie gier miejskich czy konkursów, np. która grupa szybciej odnajdzie punkty i ukończy trasę.
To też może Cię zainteresować
Potwierdzenie zdobycia questu odbywać się będzie w miejscu do tego wyznaczonym w formie pieczątki i Księgi Questu. Będzie dostępny dla każdego zainteresowanego, zarówno dla przyjezdnych i mieszkańców, dla grup i osób indywidualnych.
Obecnie w Polsce w największej bazie i aplikacji z questami, czyli Questy – Wyprawy Odkrywców, jest ponad 1000 aktywnych questów i ponad 41 tys. użytkowników serwisu, z których wielu podróżuje w celu rozwiązania questów i poznania nowych miejsc, więc liczba uczestników szybko rośnie.
Questy w województwie kujawsko-pomorskim
Jak dotąd w bazie jest tylko 14 aktywnych questów z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
Leszek Umiński przypomina, iż w minionych latach jego oddział PTTK opracował następujące questy: Szlakiem Święcickiego, Modernizm w Bydgoszczy, Bydgoskie Pomniki, Murale Bydgoszczy, Bydgoski Węzeł Wodny, Andrzej Szwalbe - znany bydgoszczanin oraz Urodziny Mariana Rejewskiego, z których zwłaszcza dwa pierwsze prezentowały architekturę i skierowane były głównie do osób o takich zainteresowaniach, a kolejne były dedykowane szerszej grupie odbiorców, także młodzieży i całym rodzinom.
W bieżącym roku realizowane są trzy po questy w Toruniu i w Bydgoszczy, pokazujące różne miejsca, historię, zabytki i przyrodę obu miast. Te tematy to: Toruń - miasto Nowej Hanzy, Zabytki lewobrzeżnego Torunia, Bydgoskie Przedmieście, Bydgoszcz – Od rzemiosła do przemysłu, Fordon - miasto czy dzielnica?, Leśny Myślęcinek.
W weekend 23-24 listopada zostaną zorganizowane wspólne uroczyste inauguracje nowych questów oraz 6 gier miejskich w oparciu o powyższe questy.
Każdej grupie będzie towarzyszył obserwator/przewodnik, który dodatkowo opowie o ciekawostkach na trasie. Kolejność i dobór miejsc będzie wynikała z rozwiązywanych w trakcie gry zadań. Każda osoba, która ukończy grę, otrzyma dyplom z potwierdzeniem upoważniający do wykupienia regionalnej odznaki krajoznawczej oraz zdobędzie punkty do ogólnopolskiej odznaki PTTK Questy – Wyprawy Odkrywców.
Trasy będą miały od 2 do 6 km.
