https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szlaki wodne regionu Noteci coraz bardziej popularne. W tym sezonie pojawiło się ponad 4300 jednostek pływających

Marek Weckwerth
Szlaki wodne regionu Noteci stają się z sezonu na sezon coraz bardziej popularne. Korzystają z nich kajakarze, motorowodniacy, żeglarze, a czasem kapitanowie większych jednostek - statków pasażerskich
Szlaki wodne regionu Noteci stają się z sezonu na sezon coraz bardziej popularne. Korzystają z nich kajakarze, motorowodniacy, żeglarze, a czasem kapitanowie większych jednostek - statków pasażerskich Marek Weckwerth
Sezon żeglugowy w Regionie Wodnym Noteci dobiega końca. Okazuje się, że był wyjątkowo udany – na szlakach pojawiło się ponad 4300 jednostek pływających.

- Z satysfakcją patrzyliśmy na kajaki, łodzie wiosłowe, małe statki czy statki rekreacyjne mijające się na rzece. Rzece, która jest wyjątkowa – zachwala Edyta Nowacka, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Bydgoszczy.

Mimo, iż jest to sztuczna droga wodna, bowiem naturalną rzekę wyprostowano i pogłębiono, dostosowując do wymagań żeglugi śródlądowej, przyroda „zaopiekowała się” nią jak należy i dziś cieszy nasze oczy zróżnicowaną roślinnością, licznymi starorzeczami (tym, które odcięto podczas regulacji) i porośniętymi soczystymi trawami nadbrzeżnymi łąkami. Na wodzie i na brzegach można spotkać wiele gatunków ptaków i innych zwierząt. Wędkarze licznie szukają tu okazji na zdobycz dnia, a może miesiąca, roku...

- To wszystko tworzy unikatowy krajobraz i klimat, które zmieniają się z każdym kilometrem. Noteć to rzeka o umiarkowanym nurcie, co w czasie rejsu pozwala na relaks i spokojne podziwianie przyrody – przekonuje pani Edyta.

WIR zliczył wodniaków

Dzięki Wirtualnemu Informatorowi Rzecznemu (WIR) wiadomo, że korzystających z tych uroków było w tym roku naprawdę wiele. Na koniec października ten system elektroniczny odnotował ponad 4300 jednostek pływających. Rzeczywista liczba jest jednak zdecydowanie większa, bowiem nie wszyscy korzystający ze szlaków wodnych regionu Noteci korzystali z WIR-u, który jest nowym narzędziem internetowym Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, które ułatwia przygotowanie rejsu już samo nawigowanie w czasie płynięcia.

To też może Cię zainteresować

- To oznacza, że mamy do czynienia z coraz większym zainteresowaniem turystyką i rekreacją wodną. Coraz więcej osób decyduje się spędzić swój wolny czas na wodzie. Jesteśmy jednak przekonani, że wielu pasjonatów jeszcze nie zamierza kończyć sezonu – dodaje Edyta Nowacka.

Właśnie z myślą o nich powstał Wirtualny Informator Rzeczny, który gromadzi najważniejsze informacje o usługach świadczonych w zakresie żeglugi śródlądowej. Dzięki aplikacji, stronie internetowej i e-usługach mają stały dostęp do aktualnych wiadomości i istotnych danych.

Za pośrednictwem WIR -u można także złożyć wniosek, zadać pytanie, opracować trasę czy dokonać płatności za śluzowanie. Przyda się każdemu wodniakowi.

System WIR znajdziesz na stronie: https://wir.wody.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska