https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W weekend nie warto siedzieć w domu! Kujawsko-pomorskie szlaki turystyczne czekają - zaplanuj sobie wyjazd za miasto

Marek Weckwerth
Wiosna, choć na razie pogoda nas nie rozpieszcza, otwiera przed turystami nowe możliwości, daje im energię do kolejnych wyzwań
Wiosna, choć na razie pogoda nas nie rozpieszcza, otwiera przed turystami nowe możliwości, daje im energię do kolejnych wyzwań Marek Weckwerth
Pogoda w najbliższy weekend może nie będzie rozpieszczać, ale w domu nie warto siedzieć, bo to już połowa maja i szlaki turystyczne Kujaw i Pomorza czekają.

Jako pierwsze polecamy wieczorne zwiedzanie w najbliższy piątek 16 maja zabytkowej Wyłuszczarni Nasion w Klosnowiew Nadleśnictwie Rytel.

Obiekt wybudowany w 1913 roku przez Niemców jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych tego typu w Europie. Przez dekady łuszczono tutaj nasiona takich gatunków jak sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski czy daglezja zielona.

Niedawno zakończono prace związane z umożliwieniem bezpiecznego udostępnienia budynku do zwiedzania i teraz zabytkowa część wyłuszczarni pełni funkcję edukacyjną, pokazując przedwojenną myśl techniczną ówczesnych leśników i zasady pozyskiwania nasion drzew iglastych na potrzeby gospodarki leśnej.

Wieczorne zwiedzanie Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie k. Rytla w województwie pomorskim (na terenie administrowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu) będzie rozpoczynało się o pełnych godzinach (18.00, 19.00, 20.00) w grupach ok. 20 - osobowych. Zwiedzanie z przewodnikiem potrwa ok. 45 min.

Organizator prosi o zapisywanie się na konkretną godzinę za pomocą formularza elektronicznego. Zgłoszenia do czwartku 15 maja do godziny 15.00.

O szczegóły można pytać telefonicznie (kom. 668 037 699) oraz mailowo: [email protected]

Rodzinnie z PTTK do Kamionek Małych

W sobotę 17 maja Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

Spotkanie uczestników o godz. 7.30 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd wyjadą pociągiem do przystanku PKP Kamionki - Jezioro. Trasa (ok. 11 km) wyprawy będzie wiodła wokół Jez. Kamionkowskiego do szlaku turystycznego pieszego w kolorze niebieskim, którym po obejściu jeziora turyści dojdą do Gronowa.

Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.

Pisana historia wsi Kamionki Małe zaczyna się w 1328 roku kiedy wielki mistrz krzyżacki Werner von Orseln przekazał folwark Kemenick w komturstwie toruńskim wraz z wioskami Nowy Dwór i Zelgno klasztorowi benedyktynek w Toruniu. Kolejny wielki mistrz Winrich von Kniprode rozszerzył dobra benedyktynek toruńskich o jezioro Peszke (Kamionki), które w 1370 roku przekazał klasztorowi.

W 1403 roku benedyktynki sprzedały należący do nich młyn wodny na Strudze Rychnowskiej Tomaszowi Herzfeltowi. W XV wieku oraz w 1. połowie XVII wieku wokół Jeziora Kamionkowskiego i majątków benedyktynek rozciągały się bory. Do czasu rozbiorów, czyli do 1772 roku, folwarki w Małych i Dużych Kamionkachbenedyktynki wydzierżawiały szlachcie.

Dziś wokół jeziora Kamionkowskiego przebiega szlak turystyczny pieszy w kolorze niebieskim  prowadzący z Chełmży przez Kamionki i Gronowo do Ciechocina, o łącznej długości 44 km. W Kamionkach Małych są do obejrzenia: dwór, zrujnowane zabudowania folwarczne z początku XX wieku oraz Jezioro Kamionkowskie o powierzchni 75 ha.

Z Myślęcinka do Smukały

Klub Turystów Pieszych "Wędrownik" Regionalnego Oddziału PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy zaprasza w sobotę 17 maja na 10-kilometrową wędrówkę z bydgoskiego Myślęcinka do Smukały (sanatorium). Zbiórka o godz. 10.00 na pętli tramwajowej MZK/ Las Gdański.

Szczegóły u organizatora: Gerhard Piesik, tel. 797 492 140

Gzuby znów na spacerze

W niedzielę 18 maja od godziny 10.00 „Projekt Zabytek” zaprasza na spacery z dziećmi w ramach cyklu "Gzuby na spacerze – rodzinne spacery z dziećmi".

Podczas spaceru najmłodsi będą poznawać historię miasta poprzez zagadki, zabawy i zadania. Natomiast rodzice dowiedzą się ciekawostek z historii miasta nad Brdą.

Zbiórka na placu Teatralnym (ławki obok pergoli). Temat: Jak wyglądało śródmieście 100 lat temu. Koszt 15 zł za osobę (dzieci do lat 3 za darmo). Czas spaceru ok. maks. 1,5 godz. Na spacery obowiązują zapisy!

Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Kontakt: tel. 693 379 476 e-mail  [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska