Jako pierwsze polecamy wieczorne zwiedzanie w najbliższy piątek 16 maja zabytkowej Wyłuszczarni Nasion w Klosnowiew Nadleśnictwie Rytel.
Obiekt wybudowany w 1913 roku przez Niemców jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych tego typu w Europie. Przez dekady łuszczono tutaj nasiona takich gatunków jak sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski czy daglezja zielona.
Niedawno zakończono prace związane z umożliwieniem bezpiecznego udostępnienia budynku do zwiedzania i teraz zabytkowa część wyłuszczarni pełni funkcję edukacyjną, pokazując przedwojenną myśl techniczną ówczesnych leśników i zasady pozyskiwania nasion drzew iglastych na potrzeby gospodarki leśnej.
Wieczorne zwiedzanie Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie k. Rytla w województwie pomorskim (na terenie administrowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu) będzie rozpoczynało się o pełnych godzinach (18.00, 19.00, 20.00) w grupach ok. 20 - osobowych. Zwiedzanie z przewodnikiem potrwa ok. 45 min.
Organizator prosi o zapisywanie się na konkretną godzinę za pomocą formularza elektronicznego. Zgłoszenia do czwartku 15 maja do godziny 15.00.
O szczegóły można pytać telefonicznie (kom. 668 037 699) oraz mailowo: [email protected]
Rodzinnie z PTTK do Kamionek Małych
W sobotę 17 maja Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.
Spotkanie uczestników o godz. 7.30 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd wyjadą pociągiem do przystanku PKP Kamionki - Jezioro. Trasa (ok. 11 km) wyprawy będzie wiodła wokół Jez. Kamionkowskiego do szlaku turystycznego pieszego w kolorze niebieskim, którym po obejściu jeziora turyści dojdą do Gronowa.
Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.
Pisana historia wsi Kamionki Małe zaczyna się w 1328 roku kiedy wielki mistrz krzyżacki Werner von Orseln przekazał folwark Kemenick w komturstwie toruńskim wraz z wioskami Nowy Dwór i Zelgno klasztorowi benedyktynek w Toruniu. Kolejny wielki mistrz Winrich von Kniprode rozszerzył dobra benedyktynek toruńskich o jezioro Peszke (Kamionki), które w 1370 roku przekazał klasztorowi.
W 1403 roku benedyktynki sprzedały należący do nich młyn wodny na Strudze Rychnowskiej Tomaszowi Herzfeltowi. W XV wieku oraz w 1. połowie XVII wieku wokół Jeziora Kamionkowskiego i majątków benedyktynek rozciągały się bory. Do czasu rozbiorów, czyli do 1772 roku, folwarki w Małych i Dużych Kamionkachbenedyktynki wydzierżawiały szlachcie.
Dziś wokół jeziora Kamionkowskiego przebiega szlak turystyczny pieszy w kolorze niebieskim prowadzący z Chełmży przez Kamionki i Gronowo do Ciechocina, o łącznej długości 44 km. W Kamionkach Małych są do obejrzenia: dwór, zrujnowane zabudowania folwarczne z początku XX wieku oraz Jezioro Kamionkowskie o powierzchni 75 ha.
Z Myślęcinka do Smukały
Klub Turystów Pieszych "Wędrownik" Regionalnego Oddziału PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy zaprasza w sobotę 17 maja na 10-kilometrową wędrówkę z bydgoskiego Myślęcinka do Smukały (sanatorium). Zbiórka o godz. 10.00 na pętli tramwajowej MZK/ Las Gdański.
Szczegóły u organizatora: Gerhard Piesik, tel. 797 492 140
Gzuby znów na spacerze
W niedzielę 18 maja od godziny 10.00 „Projekt Zabytek” zaprasza na spacery z dziećmi w ramach cyklu "Gzuby na spacerze – rodzinne spacery z dziećmi".
Podczas spaceru najmłodsi będą poznawać historię miasta poprzez zagadki, zabawy i zadania. Natomiast rodzice dowiedzą się ciekawostek z historii miasta nad Brdą.
Zbiórka na placu Teatralnym (ławki obok pergoli). Temat: Jak wyglądało śródmieście 100 lat temu. Koszt 15 zł za osobę (dzieci do lat 3 za darmo). Czas spaceru ok. maks. 1,5 godz. Na spacery obowiązują zapisy!
Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Kontakt: tel. 693 379 476 e-mail [email protected]
