
Od 18 roku życia
Nowe świadczenie będzie przysługiwać osobom, które ukończyły 18. rok życia. Jeżeli wniosek zostanie złożony w ciągu trzech miesięcy od dnia ukończenia 18. roku życia, prawo do świadczenia wspierającego zostanie ustalone od miesiąca osiągnięcia pełnoletności.

Komornik nie zabierze świadczenia
Przy przyznawaniu nowego świadczenia wspierającego nie będzie miało zastosowania kryterium dochodowe. Świadczenie będzie zatem przysługiwać bez względu na dochód osiągany przez osobę z niepełnosprawnościami.
Nowe świadczenie wspierające będzie wolne od egzekucji. Oznacza to, że komornik nie będzie mógł go zająć na poczet długów.

Waloryzacja
Świadczenie wspierające będzie waloryzowane, gdyż oblicza się je na podstawie renty socjalnej, a to oznacza, że wraz z jej wzrostem będzie wzrastało świadczenie wspierające.

Świadczenia dla opiekuna
Jeśli osoba niepełnosprawna nie skorzysta ze świadczenia wspierającego, to jej opiekun otrzymujący dotychczas świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna, będzie mógł je dalej pobierać na dotychczasowych zasadach lub też będzie mógł otrzymywać zmodyfikowane świadczenie pielęgnacyjne w dotychczasowej wysokości z możliwością dorabiania do wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia, czyli do ok. 20 tys. zł rocznie.