Koronawirus nadal istnieje - są nowe warianty COVID-19
Co jakiś czas w przypadku COVID-19 naukowcy obserwują nowe mutacje tego wirusa. Niektóre z nich bardzo szybko rozprzestrzeniają się wśród społeczeństwa, powodując przy tym groźne objawy i powikłania. Dlatego tak ważny jest nieustanny nadzór nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Zobacz także:Będzie kalendarz szczepień ochronnych dla dorosłych? Eksperci zalecają bezpłatne szczepienia dopasowane do pacjenta
Nowe warianty koronawirusa - Eris, Kraken i Pirola
Obecnie mówi się, że najczęściej występującym podwariantem SARS-CoV-2 jest ten o oznaczeniu BA.2.86, określony, jako Pirola. Ze względu na dużą liczbę mutacji jest on teraz brany pod uwagę, jako ten najgroźniejszy. Najnowsze warianty COVID-19 odkryte przez naukowców to:
- Wariant Eris (EG.5)
- Wariant Kraken (XBB.1.5)
- Wariant Pirola (BA.2.86)
Specjaliści twierdzą, że poza liczbą mutacji wariant Pirola charakteryzuje się łatwym unikaniem przeciwciał, jakie wytwarza nasz organizm po przechorowaniu COVID-19.
Nowy wariant COVID-19 - takie są objawy
Wiadomo, że u osób zakażonych wariantem Pirola (wykryto go niemal na całym świecie) objawy choroby nie były bardzo ciężkie i przypominały zakażenie dróg oddechowych lub grypę. Do najczęstszych objawów zakażenia wariantem Pirola zalicza się:
- katar i kichanie,
- podwyższoną temperaturę,
- bóle mięśni,
- osłabienie organizmu,
- kaszel,
- ból gardła.
Co ważne, takie objawy jak zaburzenia zmysłów węchu i smaku występowały dość rzadko. To odwrotność tego, z czym mieliśmy do czynienia przy pierwszych wariantach COVID-19.
COVID-19 - objawy nowych wariantów koronawirusa w 2023 roku
O nowych wariantach COVID-19 piszemy także w naszej galerii.
Mówi się także o pojawieniu się jeszcze nowszego podwariantu o nazwie HV.1. Na razie naukowcy niewiele o nim wiedzą. We wcześniejszych badaniach potwierdzano, że nowe warianty są spokrewnione z tym o nazwie Omikron, więc szczepionki, które są na niego ukierunkowane, powinny nas chronić także przed tymi najnowszymi wariantami.
Pamiętajmy, że w przypadku nowych mutacji COVID-19 wirus rozprzestrzenia się łatwiej i szybciej, ale choroba może trwać krócej (zwykle do 7 dni). Możemy też chorować bezobjawowo, ale mimo to przenosić wirus. Ważne jest przestrzeganie zasad higieny z początku pandemii, czyli częste mycie rąk i używanie płynów do dezynfekcji.