Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zagrożenie dla ważnych upraw. Szkodnik żeruje na licznych roślinach

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Cicadula placida w formie brązowej na zbożach ozimych
Cicadula placida w formie brązowej na zbożach ozimych Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
- Pojawienie się tego gatunku skoczka na uprawach roślin tak ważnych gospodarczo, jak zboża i kukurydza, może przynieść trudne do przewidzenia konsekwencje związane z ochroną tych upraw w przyszłości – uczulają naukowcy.

W Polowej Stacji Doświadczalnej w Winnej Górze, należącej do Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu, wykryto nienotowany do tej pory w kraju gatunek szkodnika – skoczka Cicadula placida.

- Jest to gatunek występujący w południowej i zachodniej Europie: Austrii, Bułgarii, Czechach, Francji, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech, Mołdawii, Rumunii, Słowenii, w południowo-wschodniej Rosji i krajach byłej Jugosławii – informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy. - Jako nowy w ostatnich latach wykazany został również w południowo-wschodnich Niemczech oraz Belgii. Od czasu pierwszego stwierdzenia w Niemczech w 2011 r., rozprzestrzenił się szybko w południowych częściach tego kraju, gdzie lokalnie stał się bardzo liczny.

Przenosi choroby roślin

Szkodnik nie ma jeszcze polskiej nazwy, ale już trzeba na niego uważać. - Pojawienie się C. placida na uprawach roślin tak ważnych gospodarczo, jak zboża i kukurydza, może przynieść trudne do przewidzenia konsekwencje związane z ochroną tych upraw w przyszłości – uczulają badacze.

Instytut Ochrony Roślin zakłada, że samo żerowanie skoczka C. placida nie przyniesie większych szkód.

- Ale gatunek ten w ciągu jednego sezonu żeruje na różnych roślinach, posiada duży potencjał w transmisji patogenów roślinnych. Obecnie w IOR-PIB trwają badania w tym zakresie – dodają naukowcy.

C. placida występuje w dwóch kolorach – żółtym latem, a jesienią i zimą – brązowym. - Nie zidentyfikowano jeszcze roślin, na których zachodzi rozwój tego gatunku. Z pewnością jednak ma to miejsce pomiędzy żerowaniem form żółtych na kukurydzy a pojawieniem się form brązowych jesienią na oziminach – informuje Instytut.

Najwięcej jesienią na oziminach

W Winnej Górze pod Poznaniem C. placida pokazał się na kukurydzy latem 2022 i 2023 r. - Osobniki tego gatunku liczebnie dorównywały innym, pospolicie występującym na tej uprawie skoczkom: skoczkowi sześciorkowi, zgłobikowi pręgowanemu, skoczkowi trawnikowi oraz szydlakowi zbożowcowi. Najliczniejszy był wtedy skoczek kukurydziany – podaje IOR.

Ale jesienią 2022/2023 na zasiewach zbóż ozimych w Winnej Górze C. placida było mnóstwo.

- Przewyższał liczebnie inne, występujące w tym czasie gatunki skoczków. Odnotowaliśmy jedynie formy brązowe i tylko samice tego gatunku. Wczesną wiosną 2023 wciąż były one na tych uprawach – informuje IOR.

Biologia C. placida nie jest dokładnie zbadana. Wiadomo, że skoczek ten występuje głównie w środowiskach wilgotnych, nasłonecznionych i ciepłych. - Na brzegach stawów i rzek, w prześwietlonych lasach łęgowych – wyliczają naukowcy z Poznania.

Źródło: Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska